Dotazy a odpovědi

 • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Zadejte e-mail, abychom Vás mohli případně kontaktovat
 • *
  Napište text dotazu
 • (maximálně 5 souborů, každý do 500kB)
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky.

 • Hledám výrazy s nejméně třemi znaky
  Lze použít operátorů AND, OR a NOT a libovolného uzávorkování. Přesný výraz skládající se z více slov (např. "U 56") lze uzavřít do uvozovek.

  Příklad: (USA OR (Velká AND Británie)) AND NOT (SSSR OR Německo) nalezne vše, co se týká USA nebo Velké Británie a současně ne Sovětského svazu nebo Německa.

Kategorie dotazů


Všechny dotazy

31-40 z 1132
<< 1 2 3 4 5 6 7 >>
Po
Pavel Grepl - 25. 9. 2018

Dobrý den, jaká byla síla pěší divize Československé armády v září 1938? Děkuji.

František - 22. 9. 2018

Prosím o dislokaci německé polní pošty (1942-1943) číslo 37804 (L ?). Děkuji.

milan - 10. 8. 2018

Dobrý den, v knize Robina Crosse o bitvě u Kurska jsem se dočetl, že Hitler 29. 7. 1943 dostal odposlech telefonického rozhovoru Stalina s Rooseveltem ohledně situace v Itálii. Jakým způsobem to mohli odposlechnout? Kde se o tom dá něco najít?

jenda - 19. 7. 2018

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na jednotky, které byly přesunuty na konci války z obrany Berlína (pravděpodobně vyčleněny) a poslány na jih k Čechám, nebo snad až k Praze. Někde jsem tuto informaci zaslechl, tuším v dokumentu velká vlastenecká válka, tak si to chci ověřit. Pokud tedy ano, víte o které jednotky šlo? Moc děkuji za odpověď.

M. Nový - 18. 5. 2018

Dobrý den, v Dražicích nad Jizerou je na hospodě pamětní deska o popravě devítí lidí z Kochánek. O co šlo, za co byli popraveni?

Eva Hnizdova - 30. 11. 2017

Zajímalo by mě, jaká byla adresa shromaždiště Židů před transporty v Praze 7, a jak se ulice jmenovala před okupací a jak se jmenuje nyní. Mnozí moji příbuzní odtamtud byli deportováni.

Tomáš Svoboda - 5. 3. 2018

Dotaz se bude týkat našich tankových jednotek na ruské frontě. Říká se, že na náš první tank T-34/76 se vojáci složili při odjezdu k Sokolovu (cca 50 tisíc rublů). Ovšem setkal jsem se i s tvrzením, že tank byl darován "přímo" Stalinem, tedy že se na něj naši vojáci nemuseli skládat. Jak to bylo doopravdy? Další otázku bych rád směřoval na "válečné malování". Známe tank "LIDICE", nebo samohybné dělo SU-85 "Kapitán Otakar Jaroš". Někde jsem četl, že existovaly i další pojmenované tanky, například "PODKARPATSKÝ PARTYZÁN", "ŽIŽKA" nebo "JÁNOŠÍK". Ovšem nikde jsem nenašel fotky těchto tanků. Tedy Jánošíka jsem našel, ale jsem trochu zmaten, na dobové fotce je s tímto jménem na věži vyobrazen tank T-34/76, ovšem v muzeu ve Slovenském Kežmaroku je to tank T-34/85 a má nápis na boku. který je ten pravý? Něbo bylo "Jánošíků" více? Případně jaké nápisy měli naši tankisté na svých tancích? Pokud budete mít chuť, rád bych znal i nápisy na tancích našich jednotek v Anglii (znám jen tank Radhošť). Děkuji

Miroslav Horký - 16. 11. 2017

Dobrý den, pamatuji si ze svého dětství na tank Rudé armády na pomníku v Humpolci. Nevíte co se s ním po revoluci stalo?

Jiří Dohnálek - 20. 5. 2017

Dobrý den, Mark Solonin ve své knize Vymývání mozků na straně 193 uvádí, že z popudu J. Goebbelse byl vydán sborník dopisů německých vojáků o SSSR v několika jazycích. Jaký je jeho název, vyšel také v češtině a dá se najít někde online?

Lukáš Kejík - 26. 6. 2017

Dobrý den, mám na Vás trochu nezvyklý dotaz, možná asi ani nebude možné odpovědět, ale snažím se to řešit právě přes všechny weby o WW2. Jedná se o to, jestli víte, nebo znáte - máte kontakt na někoho, kdo navštívil hlavní koncentrační tábory po Evropě a nejznámější masové hroby. Určitě u nás v ČR je několik historiků nebo nadšenců, kteří o tom píší, ale zajímá mě jestli někdo dokázal tohle všechno navštívit. Za každou informaci budu vděčný. Děkuji Kejík

31-40 z 1132
<< 1 2 3 4 5 6 7 >>
Po
 • Home
 • > Dotazy a odpovědi