Rudá armáda, Sovětský svaz

 • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Zadejte e-mail, abychom Vás mohli případně kontaktovat
 • *
  Napište text dotazu
 • Vyplňte správně kontrolu
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky.

 • Hledám výrazy s nejméně třemi znaky
  Lze použít operátorů AND, OR a NOT a libovolného uzávorkování. Přesný výraz skládající se z více slov (např. "U 56") lze uzavřít do uvozovek.

  Příklad: (USA OR (Velká AND Británie)) AND NOT (SSSR OR Německo) nalezne vše, co se týká USA nebo Velké Británie a současně ne Sovětského svazu nebo Německa.
1-10 z 46
1 2 3 4 >>
Po
Zdeněk H. - 29. 12. 2021

Dobrý den, zajímalo by mě jak to bylo s národnostním složením Rudé armády za války. Hlavně pokud jde o 2. a 4. ukrajinský front, které osvobozovaly Československo. Díky

Ladislav Šafránek - 4. 8. 2020

Dobrý den, byli v Rudé armádě během Velké vlastenecké různé typy odstřelovačů? Na webu jsou fotky "Osobních knížek odstřelovače" (Личная книжка снайпера), ale i "Личная книжка снайпера-истребителя". Šlo o specialisty mezi specialisty, nebo jde o synonyma?

Pavel Mach - 20. 1. 2014

Dobrý den, náhodou se mi dostal do ruky leták v ruštině s výzvou pro vojáky, který vydal NTS - nacionalno-trudovoj sojuz. Zajimalo by mě co to bylo za organizaci. Děkuji. P. Mach

Radecc - 14. 11. 2011

Dobrý den. Mám jeden dotaz. Před nedávnem byl zrestaurován pomník tanku T-34/85 u obce Starovičky jako pomník boje bratislavsko-brněnské operace v r. 1945. Jistě možná budete vědět, je to jeden z mála pomníků tanků v ČR, který přežil polistopadovou nevoli vůči armádě SSSR. Tank kromě odborného celonátěru místo malé rudé hvězdy a malinkého čísla 200 v minulosti, tak dostal na věž velkou číslici 200, která je velká jak jedna třetina délky věže a před ní je symbol, který nevím co znamená. Ten symbol vypadá jako rovnoramený trojúhelník s uvnitř symbolem pikového lístkupostavený na stopce. Prosím o odpověd jakou velikost ve skutečnosti mívalo číslování na věžích tanků Rudé armády a zda byste dokázali vysvětlit symbol, který jsem popsal na věži, co znamená. Možná tuším, ale rád si nechám vysvětlit (viz foto). Děkuji.

Radexx - 18. 2. 2011

Dobrý den. V nové knize Marka Solonina Vymývání mozků autor počínaje stránkou 14 zmiňuje Vladimíra Vladimiroviče Karpova. Mám za to, že se ve skutečnosti jedná o Vladimíra Vasiljeviče Karpova, kterému vyšly v češtině např. kniha Přiveďte ho živého nebo kniha Generál (o arm. gen. I.J. Petrovovi). Je tomu tak ? Mohli byste případně o tomto V.V. Karpovovi něco napsat, zjm. o jeho postsovětské tvorbě? Děkuji.

Petr - 29. 8. 2010

Dobrý den, měl bych dva dotazy: 1. několikrát jsem se v knihách setkal s výrazem "návrat nežádoucí" - tento statut dostávali vězňi odsouzení na určitý počet let do koncentračního tábora. Co přesně to znamenalo a jaké to mělo pro dotyčné vězně následky? 2. Označení "lidový komisař" a "politruk" v Sovětském svazu. Kdo byly osoby mající tuto funkci? Jaké byly jejich úkoly? Děkuji.

Jiří Klán - 23. 6. 2010

Rád bych se dozvěděl něco víc o 121. gardové střelecké divizi, která byla součástí 3. ukrajinského frontu. Děkuji.

Michael - 11. 5. 2010

Můžete mi prosím zjistit, jak vypadal znak Rudé armády ve 2.svět.válce? My v Brně o tom pořád diskutujeme, protože jeden politik obrousil srp a kladivo z pěticípé hvězdy na památníku. Patří tam tedy srp a kladivo, nebo ne? Děkuji.

Radek - 12. 4. 2009

Dobrý den, chci se zeptat, jaké označení měly na věžích Sovětské tankové jednotky, které se zůčastnily bitvy mezi Starovičkami a Hustopečemi na jihu Moravy. Díky za odpověď. Radek

Miroslav Čermák - 23. 3. 2009

Dobrý den, účastnil se nějak prosím G.K.Žukov Zimní války s Finskem? Pokud ne, co v tu dobu dělal? Děkuji.

1-10 z 46
1 2 3 4 >>
Po