Označování tanků Rudé armády v letech 1944-45

Dotaz: Označování tanků Rudé armády v letech 1944-45
Tazatel: Radecc | Datum: 14. 11. 2011

Dobrý den. Mám jeden dotaz. Před nedávnem byl zrestaurován pomník tanku T-34/85 u obce Starovičky jako pomník boje bratislavsko-brněnské operace v r. 1945. Jistě možná budete vědět, je to jeden z mála pomníků tanků v ČR, který přežil polistopadovou nevoli vůči armádě SSSR. Tank kromě odborného celonátěru místo malé rudé hvězdy a malinkého čísla 200 v minulosti, tak dostal na věž velkou číslici 200, která je velká jak jedna třetina délky věže a před ní je symbol, který nevím co znamená. Ten symbol vypadá jako rovnoramený trojúhelník s uvnitř symbolem pikového lístkupostavený na stopce. Prosím o odpověd jakou velikost ve skutečnosti mívalo číslování na věžích tanků Rudé armády a zda byste dokázali vysvětlit symbol, který jsem popsal na věži, co znamená. Možná tuším, ale rád si nechám vysvětlit (viz foto). Děkuji.

Autor: Ondík | Datum: 22. 11. 2011
Na Vaši otázku se pokusíme odpovědět co nejúplněji, ale zřejmě se nám to nepodaří vyčerpávajícím způsobem.

V záležitosti označování tanků Rudé armády v závěru II. světové války se můžeme odvolat na „Řád tankových a mechanizovaných vojsk Rudé armády“, který vstoupil v platnost v únoru 1944. Zde se uvádí následující pokyny:[1]

Pro snazší rozpoznávání tanků (obrněných automobilů) v boji označujeme tanky takto:

 • Číslem dvou nebo třímístným, které určuje velitel jednotky (roty) pro každý tank. Tanky se označují vpředu, na bocích i vzadu na věži nebo, není–li to možné, na trupu.
 • Hvězdou na bocích věže. Na pravém boku před číslem, na levém boku za číslem.
 • V létě se malují čísla bílou, v zimě červenou barvou. Rozměry číslic: výška od 30 – 50 cm, tloušťka linky číslic 1/6 výšky.
 • Číslice vyjadřují následující: První cifra je číslem praporu, druhá je číslem roty, třetí je číslem čety, nebo určuje pořadí tanku v rotě.
 • Hvězda se maluje červenou barvou. Poloměr hvězdy (zřejmě hvězdě opsané kružnice) 10-15 cm.

Pokyny „Řádu“ se v reálném prostředí u bojových jednotek dodržovaly poměrně volně, takže se s čísly na věžích setkáváme většinou pouze na bocích, na zadní stěně už podstatně méně a na čelním pancíři spíš výjimečně. Také rudá hvězda se na bojové technice vyskytovala velmi zřídka.

Čemu se ale „Řád“ nevěnoval vůbec, byly taktické znaky tankových a mechanizovaných jednotek, a to ať již těch organizačně nejnižších (pluk, brigáda), tak i vyšších (sbor, armáda). Tyto znaky vznikaly přímo u jednotek či svazků. V rámci konkrétního sboru většinou existoval systém navzájem podobných znaků, který jednoznačně rozlišoval jeho jednotlivé nižší součásti.

V případě tanku u obce Starovičky se jedná o znak používaný v rámci 7. mechanizovaného Novoukrajinského-Činganského sboru, vyznamenaného Řádem rudého praporu, Řádem Suvorova  a Řádem Lenina. Tento znak jste popsal jako „vyplněný pikový list, postavený na stopku a opsaný trojúhelníkem“. Tyto „pikové listy“ se na tancích sboru vyskytovaly v několika různých provedeních. Dva příklady můžete najít i v dobře dostupné knize Tomáše Jakla.[2] Ty můžeme popsat jako „vyplněný pikový list postavený na stopku“ a „nevyplněný pikový list postavený na stopku“. Oba symboly nemají žádná taková ohraničení, jakým je Váš trojúhelník. Autorovi této odpovědi je znám i další symbol, kterým je „vyplněný pikový list postavený na stopku opsaný čtvercem“.

Jak jistě víte, je tank u Staroviček pomníkem slavného boje podporučíka Ivana Stěpanoviče Mirenkova (5. 6. 1924 -28. 10. 2010), velitele tankové čety 240. tankového pluku 16. mechanizované brigády, součásti 7. mechanizovaného sboru, který se odehrál dne 16. dubna 1945 (někdy se uvádí i 15. duben). Proto by tento znak mohl být téměř jistě znakem 16. mechanizované brigády.

Že tank podporučíka Mirenkova nesl věžové číslo 200, je uváděno například ve stručném životopisu tohoto tankisty, vyznamenaného za boj u Staroviček Zlatou hvězdou Hrdiny SSSR.[3]
Vzhledem k tomu, že Ivan Stěpanovič Mirenkov několikrát Starovičky po válce navštívil a pomník, postavený v roce 1975 i osobně odhalil, je pravděpodobné, že vzhled tanku na pomníku a jeho označení s ním mohli konzultovat místní badatelé, například během návštěvy v roce 2004.[4]

Tankový pluk mechanizované brigády se od února 1944 skládal ze tří rot tanků T-34/76, resp. T-34/85. Celkem vedl ve stavu 35 tanků, v každé rotě by mělo být 10 tanků, zbytek tanků náležel k velitelství pluku. Protože v organizaci pluku mechanizované brigády chyběl stupeň praporu, mohl tank s věžovým číslem 200 vzhledem ke dvěma nulám příslušet buď k velitelské četě pluku, nebo mohl být např. velitelském strojem 2. roty.

Závěrem tedy shrnuto: Označení a věžové číslo tanku do jisté míry odpovídá dobovým předpisům a je pravděpodobně velmi blízké skutečnému provedení, aplikovanému na tanku, který svedl boj u Staroviček. Absolutní jistotu však můžeme mít pouze z dobové fotografie, která autorovi odpovědi není bohužel k dispozici.

Jak je patrné z detailů na korbě i ze struktury odlitku věže, na pomníku ve Starovičkách stojí tank T-34/85 československé poválečné výroby. Původní Mirenkovův tank byl vyroben v Závodě č. 183 v Nižném Tagilu.

Poznámky:

 • [1] Koletiv: Otěčestvěnnyje bronirovannyje mašiny XX vek - Tom 2, 1941-45, Moskva 2005, str. 105.
 • [2] U popisek k jednotlivým označením je bohužel sbor nesprávně označen jako gardový, podobně i jako jeho 63. mechanizovaná brigáda. Tomáš JAKL: Květen 1945 v českých zemích, Pozemní operace vojsk Osy a Spojenců, Praha 2004, str. 124.
 • [3] I. S. Mirenkov na warheroes.ru
 • [4] KVH Starovičky


 • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Vyplňte prosím název
 • *
  Vyplňte prosím text komentáře
 • Vyplňte správně kontrolu
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.