Dotazy a odpovědi

 • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Zadejte e-mail, abychom Vás mohli případně kontaktovat
 • *
  Napište text dotazu
 • Vyplňte správně kontrolu
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky.

 • Hledám výrazy s nejméně třemi znaky
  Lze použít operátorů AND, OR a NOT a libovolného uzávorkování. Přesný výraz skládající se z více slov (např. "U 56") lze uzavřít do uvozovek.

  Příklad: (USA OR (Velká AND Británie)) AND NOT (SSSR OR Německo) nalezne vše, co se týká USA nebo Velké Británie a současně ne Sovětského svazu nebo Německa.

Kategorie dotazů


Všechny dotazy

1-10 z 1141
1 2 3 4 >>
Po
Zuzana - 6. 2. 2024

Dobrý den, v květnu/červnu 1945 bylo možné v Praze narazit na nějaké americké generály či jinak významné vojenské hodnostáře? (nižší šarže?). Děkuju

Jiří P.L.M. - 20. 1. 2024

Dobrý den, při boji v kostele sv. Cyrila a Metoděje se vždy zmiňuje ve filmech a knihách výrok "Jsme Češi! Nikdy se nevzdáme se, slyšíte? Nikdy!" jako poslední slova parašutistů. Co je přesně zdrojem tohoto výroku? Je vůbec doložen. Děkuji.

Jarda - 1. 1. 2024

Dobrý den, v publikaci "Stopy vítězů a poražených-Rudná v posledních dnech 2.světové války" je uvedeno, že 5.5.1945 "...místním dobrovolníkům při akcích vydatně pomáhal nečekaný spojenec – 3. rota požárních policistů z Plzně pod vedením poručíka Jaroslava Otmara." Zajímá mne, zdali měli požární policisté střelné zbraně, anebo to byli jen neozbrojení hasiči i když v uniformách. Děkuji za odpověď.

Dalibor Kolovrat - 17. 11. 2023

Dobrý den, je možné zjistit jaké útvary Německa a SSSR se nacházely v konkrétní oblasti na přelomu dubna/května 1945. Konkrétně jde o vesnici Skřipov u Opavy. Předem díky

Radek Chovanec - 5. 11. 2023

Dobrý den, chtěl bych poprosit o radu, kde získám podrobnější informace o přechodu fronty přes Bílé Karpaty v druhé polovině dubna 1945, konkrétně v úseku obce Vyškovec, kde útočila rumunská 21.pěší divize (?), které německé jednotky se zde branily, zdali se dají dohledat nějaké vojenské mapky nebo nákresy bojových pozic rumunských nebo německých jednotek, případně fotky z těchto míst. Jsem rodákem obce zajímám se o historii. Předem Vám děkuji za případnou odpověď. S pozdravem Radek Chovanec

J. Šenk - 7. 6. 2021

Dobrý den, nedávno se mi do rukou dostala německá helma a potřeboval bych pomoc s identifikací. Hlavně by mě zajímalo, zda je to originál, nebo replika a co je to za vodotisk (znak) po levé straně helmy. Předem děkuji za odpověď.

Karel Slaby - 6. 8. 2023

Dobrý den, jak to bylo v poválečném Německu s bývalými nacisty v politice a soudech? U nás při prezidentské volbě nebo výběru ústavních soudců se ohledně bývalých komunistů říkalo, že v Německu by to takhle desítky let po válce nebylo možné, uvádí se norimberský proces atd.

Honza K. - 26. 7. 2023

Dobrý den, měl bych dotaz na jednotku luftschutz-warndienst. Našel jsem ID známku LSW VIII 11, ale nedokážu nic podrobnějšího nalézt. Existují nějaké německé stránky kde by mi dokázali pomoct, nebo neznáte nějaké stránky kde bych se dozvěděl více? Děkuji za odpověď.

Dominik - 7. 5. 2023

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, které německé jednotky byly během války dislokované v Českých Budějovicích nebo v okolí. Děkuji

Miroslav Tomáš - 20. 2. 2023

Dobrý den, zajímalo by mne v jakém věku byly povinné odvody bojeschopných mužů do wehrmachtu od 1.9.1939 a jestli byl rozdíl mezi věkem rekrutů z Hlučínska a Sudet a mezi odvedenci z říše (Reichu).

1-10 z 1141
1 2 3 4 >>
Po
 • Home
 • > Dotazy a odpovědi