Volby 1946 a americká armáda

Dotaz: Volby 1946 a americká armáda
Tazatel: L. Klásek | Datum: 6. 5. 2025

Velmi spekulativní otázka. Dopadly by volby v květnu 1946 jinak, kdyby Američani osvobodili velkou část Čech? Volilo se v západních Čechách jinak? Pochybuju o tom, ale někdo říká že ano.

Autor: Vojtěch Šír | Datum: 11. 5. 2025
Opravdu velmi spekulativní otázka. Ze skutečných výsledků voleb se nedá dovodit, že by na území osvobozeném americkou armádou měla KSČ horší volební výsledky. Nic takového výsledky neukazují. 

V Plzeňském volebním kraji měla KSČ dokonce lepší výsledky než v řadě jiných krajů, což ale souvisí spíše s jinými faktory, než s tím, kým bylo území osvobozeno (struktura populace, odsun a výměna obyvatel apod.). Obecně na území původně osídleném sudetskými Němci měla KSČ vyšší zisky než na území, kde k přesídlení obyvatel nedošlo - viz volby 1946 a odsun Němců.

Výsledky v Plzeňském volebním kraji:

Strana hlasů %
KSČ 159 775  44,86 %
ČSL 50 167  14,1 %
ČSNS 78 496  22 %
ČSSD 66 635  18,7 %
Bílé lístky 1128  0,3 %

Přítomnost americké armády v západních Čechách v roce 1945 samozřejmě nebyla po celou dobu jen nějak „idylická“, vznikaly různé problémy i konflikty a popularita Američanů u části tamních českých obyvatel postupně klesala. Zejména když se americká vojenská správa snažila bránit některým násilnostem ze strany Čechů na sudetoněmeckém obyvatelstvu, německých zajatcích apod. Velmi citlivě byly také vnímány vztahy amerických vojáků s německými ženami.[1] Tyto konflikty pak tehdy i v pozdější době umně využívala komunistická propaganda.

Je také třeba připomenout, že v době volební kampaně a konání voleb již americká armáda ani Rudá armáda na československém území nebyly. Obě armády ČSR opustily do konce listopadu 1945. Při oslavách osvobození v letech 1945-47 se většinou připomínala protihitlerovská koalice jako celek.

Výsledky KSČ v jednotlivých okresech s velmi hrubě naznačenou demarkační linií:


Mapa: Wiki Commons

Vítězné strany v jednotlivých okresech:


KSČ v parlamentních volbách 1946 zvítězila v Čechách ve všech okresech s výjimkou tří okresů ve východních Čechách. V Plzeňském volebním kraji, který byl skoro celý osvobozen americkou armádou, KSČ dostala téměř 45 % hlasů, což bylo více než celkový výsledek v Čechách (v Čechách 43,3 % pro KSČ, na Moravě a ve Slezsku 34,5 % pro KSČ). Největšího úspěchu v jednotlivém volebním okresu KSČ dosáhla v okresu Tachov (přes 70 % hlasů), který byl plně osvobozen americkou armádou a ze kterého bylo odsunuto téměř všechno původní obyvatelstvo.

Okresy, kde KSČ v českých zemích nezvítězila, byly s výjimkou tří okresů v Čechách pouze na Moravě a ve Slezsku osvobozených Rudou armádou. Silnou roli tam hrála vyšší religiozita populace a tím lepší výsledek Československé strany lidové (ČSL). Ale samozřejmě můžeme spekulovat, že jistou roli v rozhodování některých voličů tam mohly hrát i negativní zkušenosti s pobytem vojsk Rudé armády během roku 1945.

Viz také podrobnější výsledky voleb 1946


[1] Podrobněji ke konfliktům americké armády s místními obyvateli a místními čs. úřady viz např. Stanley B. Winters, General Harmon's Headaches. Czech Resistance to the U.S. Administration of Western Bohemia in 1945, in: Moderní dějiny č. 2/2010, s. 85-107.


  • *
    Vyplňte prosím jméno
  • *
    Vyplňte prosím název
  • *
    Vyplňte prosím text komentáře
  • Vyplňte správně kontrolu
  • *
    Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.