FAQ - Časté dotazy

 • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Zadejte e-mail, abychom Vás mohli případně kontaktovat
 • *
  Napište text dotazu
 • Vyplňte správně kontrolu
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky.

 • Hledám výrazy s nejméně třemi znaky
  Lze použít operátorů AND, OR a NOT a libovolného uzávorkování. Přesný výraz skládající se z více slov (např. "U 56") lze uzavřít do uvozovek.

  Příklad: (USA OR (Velká AND Británie)) AND NOT (SSSR OR Německo) nalezne vše, co se týká USA nebo Velké Británie a současně ne Sovětského svazu nebo Německa.
1-12 z 12
Po
mk - 18. 11. 2010

Hodně čtu o divizích, brigádách, armádách, svazků armád, frontech, atd. Má číslování těchto útvarů nějakou logiku (jde to posloupně)? Zvyšuje se počet divizí v době války na úkor početního stavu? Pokud by byla zdecimována kompletní divize, tak zaniká, nebo je doplněna a pokračuje pod původním označením? Dá se říci, že divize je natolik samostatný útvar, že má samozřejmě vojsko, které se účastní bojů a pak zdravotníky, kuchaře, opravnu vozidel, spojaře, ženisty a vše další co potřebují? Můžete uvést nějaký přiklad rozčlenění divize?

fanny - 20. 9. 2009

Muže někdo poradit k čemu se použival benzedrin.Děkuji za odpověd.

zabza - 21. 1. 2006

Viděl jsem film Nepřítel před branami a rád bych věděl, jak dopadl Zajcev, pokud to neni smyšlené jméno. Hledal jsem v knihovně nějakou zmínku o jeho životě a vůbec nic. Kdysi vycházel v ABC seriál o odstřelovači a ten se jmenoval Vorobjev, jestli to je jeho pravé jméno. Díky.

Eraser - 21. 11. 2006

Stále čítam a všeobecne sa tvrdí, že Nemci Stalingrad nedobyli. I keď mesto označil Paulus za "nepoužiteľné" niekedy už v auguste a Nemci mali ku konci roku pod kontrolou 80-90% mesta. Chcem sa opýtať, kedy sa považuje mesto za dobyté? Po obsadení radnice (centra) (napr. Reichstag) alebo pod.? Po podpísaní kapitulácie posadkou mesta alebo po "vyčistení" od všetkých nepriateľských vojakov? Jedná sa mi hlavne o Stalingrad a Berlín. Lebo o Stalingrade sa píše že nebol dobytý (aj ked bolo obsadené ustredie a 90% mesta) a Berlin po páde Reichstagu sa považuje za dobytý aj keď sa v niektorých častiach mesta bojovalo aj na druhý deň. Z môjho pohľadu ide o znovu dobytie Stalingradu Rusmi a kapitulacie Paulusa. Viem, že niektore zdroje uvádzaju nejakých nemeckych vojakov bojovat ešte aj v marci 1943. Takže otázka znie kedy sa da povedať, že mesto je dobyté? Osobne som rád že tam Nemci "zařvali" ale ked sa pozriem na fotky neviem o čo sa vlastne na konci bojovalo? Bolo to ešte mesto? Veď ešte aj civilné obyvateľstvo bolo evakuované.

frank - 2. 5. 2006

Mám poněkud širší dotaz. Jakým způsobem se organizovalo velení bojujících jednotek, pokud vezmeme v úvahu, že tanky patřily do určité obrněné divize, pluku, praporu atd. To samé s pěchotou, dělostřelectvem... Jakým způsobem se pak velitelsky tvořily kompaktní jednotky, které obsahovaly všechny tyto složky pod jednotným velením? Za vysvětlení děkuji.

FAQ - 19. 5. 2006

Nevíte někdo, na jaké adrese se žádá o odškodnění příslušníků protifašistického odboje?

Nevim - 9. 5. 2006

Moc se o 2. světovou válku nezajímám. Tahle otázka mě napadla v nynějších dnech (5.5., 9.5). Takže otázka: Jaký je rozdíl mezi fašismem a nacismem? Dík za odpověď.

Thrawn - 5. 3. 2006

Kolik děl tvořilo dělostřeleckou baterii?

Haplo - 11. 1. 2006

z dějin kterého státu pochází vlastní symbol hákového kříže?

FAQ (časté dotazy) - 4. 1. 2006

Kolik lidí zemřelo ve 2. světové válce?

FAQ (časté dotazy) - 4. 1. 2006

Kdy skončila 2. světová válka?

FAQ (časté dotazy) - 4. 1. 2006

Kdy začala 2. světová válka?

1-12 z 12
Po