Hákový kříž

Dotaz: Hákový kříž
Tazatel: Haplo | Datum: 11. 1. 2006

z dějin kterého státu pochází vlastní symbol hákového kříže?

Autor: Honza M. | Datum: 13. 1. 2006

Svastika, neboli hákový kříž, je prastarý indoevropský symbol, který pravděpodobně symbolizoval oheň, popř. slunce. Vyskytoval se ve starověké Indii (a tam i dodnes), na území Iránu, atd. a používali ho i Řekové a Římané. Podle některých zdrojů se podobný symbol (snad i v podobném významu) vyskytoval i v předkolumbovské Americe.
Na našem území se troj- i čtyřramenná svastika objevuje např. na tzv. moravské malované keramice, později i na předmětech slovanských, vč. doby velkomoravské.

S upevněním křesťanství svastika v Evropě vymizela (používali ji však např. alchymisté), v Asii se používala (a používá) stále.

Do širšího povědomí západní civilizace ji vrátili teprve na počátku 19.stol. vědci v oblasti etnografie a historie a od nich převzali romantičtí umělci (malby, kresby a sochy dávných Germánů, Slovanů atd., u nás např. J.Mánes a M.Aleš)

Němečtí nacionalisté ztotožnili tento symbol s ohnivostí, dravostí a silou "germánské ducha" a později tzv. arijské rasy. Kolem r. 1920 ji jako svůj symbol přijala NSDAP v kontrastním (a tedy snadno zapamatovatelném) provedení: černý kříž v bílém kruhu na červeném poli. Podle některých zdrojů tuto podobu navrhl sám A.Hitler: "V rudé barvě vidíme sociální myšlenku našeho hnutí, v bílé myšlenku nacionalistickou, v hákovém kříži úkol boje za vítězství árijského člověka a současně s tím také myšlenku vítězství tvůrčí práce, jež byla vždy antisemitská a antisemitskou stále bude."

Podrobnosti viz např. na Neviditelném psu. • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Vyplňte prosím název
 • *
  Vyplňte prosím text komentáře
 • Vyplňte správně kontrolu
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.