Používání benzedrinu

Dotaz: Používání benzedrinu
Tazatel: fanny | Datum: 20. 9. 2009

Muže někdo poradit k čemu se použival benzedrin.Děkuji za odpověd.

Autor: Jiří Kříž | Datum: 25. 9. 2009
Benzedrin patří chemicky do skupiny sloučenin na bázi amfetaminů, které byly syntetizovány před koncem 19. století, nejprve metamfetamin (pervitin) v roce 1888 Japonci a v roce 1897 byl pak vyroben i tzv. „čistý“ amfetamin (benzedrin). Tyto látky je třeba pro své specificky povzbudivé účinky  zařadit mezi často užívané stimulanty. Z téhož důvodu se také používaly v tak zvaných „nouzových“ nebo „krizových“ balíčcích u speciálních jednotek na obou stranách fronty. Někteří vojenští odborníci a historici dokonce říkají, že 2. světová válka byla ve znamení souboje pervitinu a benzedrinu, který nakonec vyhrál Spojenci používaný benzedrin.

Němci a Japonci používali metamfetamin (pervitin) specificky jako povzbuzující prostředek například u výsadkových jednotek pobývajících delší dobu v týlu nepřítele, u speciálních týmů či jednotlivců pracujících v silně stresových a ztížených podmínkách nebo u pilotů (tam však mnohdy přes zákaz lékaře) a podle řady výpovědí přímých účastníků také Japonci u pilotů kamikaze, kde sloužil jako jistý typ „odstraňovače úzkosti“. Často se k pervitinu uchylovali i štábní pracovníci německé armády ze stejných důvodů jako vystresovaní a nevyspalí vojáci někde v týlu protivníka.

Spojenci se u amfetaminu (benzedrinu) rozhodli k jeho podávání pro zvýšení pozornosti, dočasné odstranění únavy, potřeby spánku, pocitu hladu a bolesti a rovněž antistresové účinky. Tvrdí se, že užívání benzedrinu mělo za války menší vedlejší nepříznivé účinky, zatímco pervitin, jak je známo i dnes, má dosti silné účinky omamné, kdy se rychle dostavuje drogová závislost a s ní pak silné a velice nežádoucí abstinenční příznaky. Tím vším pak řada vojáků obou stran trpěla i po válce. Je ale vcelku jisté, že vyvinutí drogové závislosti mělo u obou druhů stimulantů různou rychlost a také odvykání bylo různě obtížné.

Další poznatky je lépe si vyhledat v případě potřeby v příslušných pramenech. Odborné práce na toto téma existují v řadě takřka nekonečné a není proto problémem si některé z nich obstarat. Na závěr pro zajímavost přidávám americké dobové memorandum o použití benzedrinu a pervitinu v boji.


 • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Vyplňte prosím název
 • *
  Vyplňte prosím text komentáře
 • Vyplňte správně kontrolu
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.