Dotazy a odpovědi

 • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Zadejte e-mail, abychom Vás mohli případně kontaktovat
 • *
  Napište text dotazu
 • (maximálně 5 souborů, každý do 500kB)
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky.

 • Hledám výrazy s nejméně třemi znaky
  Lze použít operátorů AND, OR a NOT a libovolného uzávorkování. Přesný výraz skládající se z více slov (např. "U 56") lze uzavřít do uvozovek.

  Příklad: (USA OR (Velká AND Británie)) AND NOT (SSSR OR Německo) nalezne vše, co se týká USA nebo Velké Británie a současně ne Sovětského svazu nebo Německa.

Kategorie dotazů


Všechny dotazy

21-30 z 1116
<< 1 2 3 4 5 6 >>
Po
Tomáš Svoboda - 5. 3. 2018

Dotaz se bude týkat našich tankových jednotek na ruské frontě. Říká se, že na náš první tank T-34/76 se vojáci složili při odjezdu k Sokolovu (cca 50 tisíc rublů). Ovšem setkal jsem se i s tvrzením, že tank byl darován "přímo" Stalinem, tedy že se na něj naši vojáci nemuseli skládat. Jak to bylo doopravdy? Další otázku bych rád směřoval na "válečné malování". Známe tank "LIDICE", nebo samohybné dělo SU-85 "Kapitán Otakar Jaroš". Někde jsem četl, že existovaly i další pojmenované tanky, například "PODKARPATSKÝ PARTYZÁN", "ŽIŽKA" nebo "JÁNOŠÍK". Ovšem nikde jsem nenašel fotky těchto tanků. Tedy Jánošíka jsem našel, ale jsem trochu zmaten, na dobové fotce je s tímto jménem na věži vyobrazen tank T-34/76, ovšem v muzeu ve Slovenském Kežmaroku je to tank T-34/85 a má nápis na boku. který je ten pravý? Něbo bylo "Jánošíků" více? Případně jaké nápisy měli naši tankisté na svých tancích? Pokud budete mít chuť, rád bych znal i nápisy na tancích našich jednotek v Anglii (znám jen tank Radhošť). Děkuji

Miroslav Horký - 16. 11. 2017

Dobrý den, pamatuji si ze svého dětství na tank Rudé armády na pomníku v Humpolci. Nevíte co se s ním po revoluci stalo?

Jiří Dohnálek - 20. 5. 2017

Dobrý den, Mark Solonin ve své knize Vymývání mozků na straně 193 uvádí, že z popudu J. Goebbelse byl vydán sborník dopisů německých vojáků o SSSR v několika jazycích. Jaký je jeho název, vyšel také v češtině a dá se najít někde online?

Lukáš Kejík - 26. 6. 2017

Dobrý den, mám na Vás trochu nezvyklý dotaz, možná asi ani nebude možné odpovědět, ale snažím se to řešit právě přes všechny weby o WW2. Jedná se o to, jestli víte, nebo znáte - máte kontakt na někoho, kdo navštívil hlavní koncentrační tábory po Evropě a nejznámější masové hroby. Určitě u nás v ČR je několik historiků nebo nadšenců, kteří o tom píší, ale zajímá mě jestli někdo dokázal tohle všechno navštívit. Za každou informaci budu vděčný. Děkuji Kejík

Milan Vik - 14. 6. 2017

Které oddíly Rudé armády obsadily v květnu 1945 Pardubice? Děkuji.

milan nový - 24. 3. 2017

Dobrý den, kdo mohl mít za protektorátu doma střelné zbraně?

Ladislav - 5. 4. 2017

Dobry den robim si dioramu a chcel by som sa opytat ci mi viete pomoct. Chcel by som vediet aky rusky a nemecky tank bol vo filme VLČIE DIERY. ODPISTE Dakujem.

Petr Tovara - 25. 2. 2017

9. května 1945 došlo k dnes zapomenuté tragédii v Mělníku-Vehlovicích, při které padlo 10 občanů Mělníka. Jsou známy podrobnosti? Údaje o německé jednotce, jméno velitele?

Cajthaml Václav - 7. 12. 2016

Dne 4. července 1945 ke státnímu svátku USA "Dne nezávislosti" měla, podle dobového tisku, proběhnout na plzeňském náměstí vojenská přehlídka, za účasti gen. Dwight D. Eisenhowera i G. S. Pattona. Můj dotaz zní: Jak, za jaké účasti a zda-li tato přehlídka vůbec proběhla? Rád bych se též dozvěděl, jaký byl rozdíl mezi touto a přehlídkou na témže místě 15. června 1945 ku příjezdu čs. presidenta E. Beneše. Děkuji Vám za odpověď, popřípadě nějaké foto.

Miro - 19. 2. 2017

Dobrý den, nedávno jsem četl knihu, kde hrdina přijel na podzim 1939 do Prahy na "Masarykovo nádraží". Jak to bylo přesně s těmito názvy v Praze, nebylo Masarykovo jméno zakázané?

21-30 z 1116
<< 1 2 3 4 5 6 >>
Po
 • Home
 • > Dotazy a odpovědi