Osvobození obce Záhorovice 1945

Dotaz: Osvobození obce Záhorovice 1945
Tazatel: Ondra | Datum: 15. 11. 2022

Dobrý den, zajímalo by mě, která divize a jí nadřazená armáda RA osvobodila obec Záhorovice na Uherskobrodsku a který den se to odehrálo? Díky.

Autor: Glynwed | Datum: 28. 11. 2022
Dobrý den, obec Záhorovice byla osvobozena v průběhu 1. května 1945 jednotkami rumunské 6. pěší divize / 2. sboru / rumunské 4. armády, která byla součástí sovětského 2. ukrajinského frontu. Na německé straně stáli vojáci 15. Infanteriedivision / XXIV. Panzerkorps / 1. Panzerarmee / Heeresgruppe "Mitte".

V knize Františka Mainuše "Ve jménu přátelství" (Brno 1975) je citována kronika obce Záhorovice, která ke dnům osvobození uvádí následující:

Den 21. dubna začali Němci kopat protiletecké kryty. Nad Nezdenicemi byla postavena protiletadlová děla.

V pátek 27. dubna byly vyhozeny výhybky na zastávce a u Nezdenic železniční most.

V pondělí 30. dubna zesílila palba. Granáty dopadaly do vesnice. Německé rychlopalné dělo přejíždělo z místa na místo a střílelo proti nastupujícímu osvobozeneckému vojsku. Noc byla poměrně klidná. Německé jednotky totiž odešly.

V ranních hodinách byla obec osvobozena rumunskými vojáky. Rumuni zabrali školní budovu pro ambulanci a kanceláře. Natáhli telefonní dráty. Tři dny trval průchod jejich vojsk vesnicí v dešti, blátě a nepohodě.

Dne 2. května v poledne byl ve škole zřízen operační sál. Personál operačního sálu tvořili lékař major Modreanu, kapitán Monaidescu, poručík Niculescu, Stojescu, Glugurian a tři pomocníci. Operovali raněné vojáky a také některé naše občany.

Téhož dne odpoledne jsme besedovali s velitelem bojového oddílu horských myslivců, který osvobozoval Záhorovice. Měl hodnost majora, ale jméno bohužel neznáme. Byl z Bukurešti a jeho manželka pocházela z české rodiny usazené 60 let v Rumunsku.

Dne 3. května celý den lilo. Od rána táhly přes vesnici nepřehledné kolony rumunské pěchoty a dělostřelectva i vozatajstva.

Konečně 4. května se počasí umoudřilo. Přišli k nám rumunští ubytovatelé a navečer připochodoval oddíl Rudé armády i s hudbou.

5. května se stěhovala rumunská ambulance. Přátelsky jsme se rozloučili s rumunskými lékaři i jejich pomocníky, poděkovali jsme jim za jejich obětavou pomoc našim občanům.

V příštích dnech pobývali v naší obci jen ti rumunští vojáci, kteří shledávali padlé kamarády, aby je pohřbili do společného hrobu v Bystřici pod Lopeníkem. V okolí naší obce jich bylo deset, kteří položili život za naši svobodu.

Viz také: Města a obce osvobozené rumunskou armádou


 • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Vyplňte prosím název
 • *
  Vyplňte prosím text komentáře
 • Vyplňte správně kontrolu
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.