Ozbrojené síly západních spojenců

 • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Zadejte e-mail, abychom Vás mohli případně kontaktovat
 • *
  Napište text dotazu
 • Vyplňte správně kontrolu
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky.

 • Hledám výrazy s nejméně třemi znaky
  Lze použít operátorů AND, OR a NOT a libovolného uzávorkování. Přesný výraz skládající se z více slov (např. "U 56") lze uzavřít do uvozovek.

  Příklad: (USA OR (Velká AND Británie)) AND NOT (SSSR OR Německo) nalezne vše, co se týká USA nebo Velké Británie a současně ne Sovětského svazu nebo Německa.
1-10 z 29
1 2 3 >>
Po
A.Ch. - 8. 11. 2018

Dobrý den, v pasáži Přehlídky americké armády v Plzni uvádíte, že gen. Patton trávil dne 10.-12.9.1945 dovolenou v Borku u Tachova. Čistě ze zvědavosti, lze toto nějak doložit? Děkuji Ch.

Vojtěch Podolák - 24. 5. 2015

Dobrý den, měl bych dotaz ohledně výzbroje americké armády v druhé světové válce. Pokud vím, nejmenší jednotka byla palebná skupina, skládající se ze 4 vojáků: velitele týmu, granátometčíka, střelce z lehkého kulometu, střelce. Zajímá mě, jaké zbraně kdo měl. Předem děkuji moc za odpověď.

milipa - 5. 2. 2011

Dobrý den, je celkem známo, že Lucembursko bylo za II.světové války anektováno Velkoněmeckou říší, ale velkovévodkyně Charlotte uprchla. V exilu snad působila i lucemburská vláda. Mělo Lucembursko ve Velké Británii alespoň nějakou symbolickou vojenskou jednotku?

SErgei - 16. 10. 2008

Dobrý den, zajímalo by mě co všechno (nášivky, označení) obsahovala bojová uniforma amerického výsadkáře roty E 506. pluku 101. divize? Děkuji za odpověď. Jestli by bylo možné přiložit nějaké obrázky tak neurazí.

Martin Komers - 14. 11. 2008

Dobrý den, na trhu je dostupná kniha Ďábelská garda, která se má zabývat bývalými přislušníky SS, kteří po válce přestoupili do francouzské Cizinecké legie, kde z nich měla údajně vzniknout celá výlučná jednotka. Měli se proslavit bezcitností a krutostí. Bohužel nikde jsem k tomuto nenalezl žádné informace. Nebylo by možné k této problematice říci něco bližšího?

petr - 2. 11. 2008

Dobrý den - prosím o informaci odkud a jak vznikl znak 101st Airborne Division - křičící orel. Díky za odpověd. Petr

Oto Meyer - 27. 12. 2007

Dobrý deň. Rád by som sa spýtal na značenie amerických vojakov, konkrétne mám na mysli zvislé a vodorovné biele pásy na zadnej časti ich prilieb. Kedy sa toto značenie zaviedlo a ako presne fungovalo? Mali zvislé pruhy vyšší dôstojníci? Za odpoveď ďakujem.

andy - 22. 7. 2007

Zdravim. Chcel by som sa opýtať, či sa bojov počas druhej svetovej vojny zúčastnila Francúzska légia. Ďakujem.

Vladimír - 28. 8. 2007

Je pravda, že americká 45. divize měla ve znaku hákový kříž?

Josef Chytka - 30. 7. 2007

Dobrý den, ve druhé světové válce bojovaly v britském vojsku různé jednotky se zvlášními názvy, např. v 167. pěší brigádě byl 8. a 9. prapor královských fyzilírů, nebo 2. obrněná brigáda měla 9. pluk královniných královských hulánů atd. Můžete prosím napsat, kde se takové názvy vzaly. Jestli se např. jedná o pozůstatek z historie.

1-10 z 29
1 2 3 >>
Po