Označení přileb důstojníků a poddůstojníků US Army

Dotaz: Označení přileb důstojníků a poddůstojníků US Army
Tazatel: Oto Meyer | Datum: 27. 12. 2007

Dobrý deň. Rád by som sa spýtal na značenie amerických vojakov, konkrétne mám na mysli zvislé a vodorovné biele pásy na zadnej časti ich prilieb. Kedy sa toto značenie zaviedlo a ako presne fungovalo? Mali zvislé pruhy vyšší dôstojníci? Za odpoveď ďakujem.

Autor: ja_62 | Datum: 16. 1. 2008

Dobrý den,

označení bílým pruhem na zadní části přilby M1 bylo zavedeno u amerických sil na evropském bojišti (European Theater of Operations, ETO) před vyloděním v Normandii, není známo, že by bylo užíváno na jiných bojištích. Proužky bílé barvy měly jednotně rozměr 1 x 3,5 palce (přibližně 2,5 x 8 cm), vodorovné byly určeny pro poddůstojníky, svislé pro důstojníky. Ačkoliv se opatření teoreticky mělo týkat všech poddůstojníků a důstojníků, v praxi se označení vyskytovalo zejména u poddůstojníků a nižších důstojníků pěších jednotek, zejména do úrovně roty - jeho účelem bylo výrazně je identifikovat zezadu, a tím zlepšit orientaci jimi v boji vedených mužů - bylo totiž předpokládáno, že důstojníci a poddůstojníci půjdou v čele a povedou svým příkladem.

Jejich umístění na zadní části přilby bylo pravděpodobně víceméně individuální, vyskytují se exempláře s pruhy umístěnými výše i níže. Za zmínku stojí možná kombinace těchto symbolů a označení přileb příslušníků elitních úderných jednotek Rangers, kteří měli na zadní části přilby namalován oranžový (zabarvený někdy spíše do červena) kosočtverec (označovaný v anglickojazyčné heraldické terminologii slovem diamond) o délce úhlopříček 3" x 1 1/4" (přibližně 7,62 x 3 cm), položený vodorovně (v ose delší úhlopříčky) a s černě vepsaným číslem praporu - pruh označující hodnost buď byl kombinován s "diamantem" označení Rangers  - a byl namalován buď přes tento symbol (v tom případě bylo číslo praporu vepsáno do bílého pruhu), nebo jakoby by byl "diamant" podložen tímto bílým pruhem - případně tento pruh do symbolu Rangers nezasahoval, a byl na přilbě namalován pod tímto symbolem. 

Dalším označením přileb mimo výše popsaných mohly být např. divisní insignie, označení hodnosti na přední části přilby, a v případě příslušníků 101. vzdušně výsadkové divise i systém označení příslušnosti k jednotlivým jednotkám divise pomocí stylisovaných karetních symbolů (resp. kruhu - stylisované dělostřelecké koule - u jejích dělostřeleckých praporů, čtverce u velitelství a spojovací roty, trojúhelníku u protiletadlového praporu, a písmena E u ženijního praporu) v bílé barvě na levé straně přilby, který měl usnadnit identifikaci příslušníků jednotek a ulehčit spojení jednotek po seskoku. • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Vyplňte prosím název
 • *
  Vyplňte prosím text komentáře
 • Vyplňte správně kontrolu
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.