Mnichovská dohoda a odstoupení pohraničí 1938

Fotografie z publikace Hitlerova „dvorního“ fotografa Heinricha Hoffmanna „Hitler befreit Sudetenland“ (Hitler osvobozuje Sudety) vydané v roce 1938 v Berlíně. Kniha zachycuje průběh vyjednávání v září 1938, mnichovskou konferenci a Hitlerovu triumfální cestu odstoupeným čs. pohraničím v říjnu 1938. Další fotografie jsou z knihy „Befreites Sudetenland“ (Stuttgart 1939) a „Jahrbuch der deutschen Luftwaffe 1939“.

Hitler překročil hranice 3. října 1938 v bavorské pohraniční obci Wildenau a pokračoval do Aše (Asch). Odtud pak jeho kolona směřovala do Františkových lázní (Franzensbad) a Chebu (Eger), noc Hitler strávil opět na starém říšském území.

Následující den 4. října 1938 pak zamířil přes Kraslice (Graslitz), Falknov (Falkenau, dnes Sokolov) a Loket (Ellbogen) do Karlových Varů (Karlsbad). Večer téhož dne odjel zpět do Berlína, aby osobně intervenoval do jednání mezinárodní komise vytyčující nové hranice. Ve Sportovním paláci v Berlíně 5. října 1938 zahájil 6. ročník „díla zimní pomoci“ (Winterhilfswerk)

O den později 6. října 1938 se opět vrátil do čs. pohraničí, tentokrát na sever - z německého Löbau překročil hranice u Fukova (Fugau) a pokračoval do Šluknova (Schluckenau), kde se zapsal do pamětní knihy. Následovala cesta přes Rumburk (Rumburg, zde měl projev na náměstí), Krásnou Lípu (Schönlinde) a Chřibskou (Kreibitz). U Křížového buku si Hitler prohlédl čs. opevnění a protipěchotní zátarasy. Dále pokračoval přes Lísku do České Kamenice (Böhmisch Kamnitz), kde byl slavnostně vítán na náměstí. V Kamenickém Šenově (Stein Schönau) dostal broušenou vázu a dále jel přes Nový Bor (Haida) a Cvikov (Zwickau) do Mařenic (Gross Mergthal), kde navštívil pevnůstku, která se pak pro místní nacisty stala „poutním místem“

Poté pokračoval přes německé území do Chrastavy (Kratzau), kde poobvědval a přehlédl nastoupené oddíly Wehrmachtu. Odpoledne pak dorazil do Frýdlantu (Friedland), kde proběhla přehlídka a Hitler s Henleinem zde měli projev z balkonu radnice. Večer se přes Nové Město pod Smrkem (Neustadt an der Tafelfichte) opět vrátil na staré říšské území.

Další den (7. října 1938) svou návštěvu v pohraničí Hitler zakončil ve Slezsku v Krnově (Jägerndorf) a v Bruntálu (Freudenthal). Na cestě mezi Krnovem a Bruntálem si prohlédl opevnění u Nových Heřminov (Neu Ebersdorf). O dva týdny později zavítal ještě na návštěvu na jih: 20. října navštíl Český Krumlov (Krummau), 26. října si prohlédnul opevnění v Šatově (Schattau), navštívil Znojmo (Znaim) a 27. října Mikulov (Nikolsburg).

Znovu se na bývalé čs. území Hitler vypravil ještě 2. prosince 1938, kdy v souvislosti s doplňovacími volbami do Říšského sněmu navštívil Liberec (Reichenberg). 5. prosince 1938 se u Králík účastnil zkoušek čs. těžkého opevnění. Naposledy se Hitler na naše území podíval v březnu 1939 při okupaci zbytku českých zemí.