Adolf Hitler na čs. opevnění

Dotaz: Adolf Hitler na čs. opevnění
Tazatel: Václav Dobiáš | Datum: 12. 2. 2008

Dobrý den, můj dotaz se týká přítomnosti A. Hitlera na čs. opevnění. Viděl jsem několik fotek jeho inspekcí v severních Čechách na lehkých objektech, chtěl bych se zeptat zdali se účastnil nějakých testů odolnosti na těžkém opevnění (resp. tvrzi)? Dále jsem se dočetl, že přepadení belgické tvrze Eben-Emael bylo nacvičováno na objektech v Orlických horách, nevíte zdali to je pravdivá informace a pokud ano, tak na kterých?

Autor: Jan Fukala | Datum: 23. 2. 2008
Adolf Hitler při svých cestách do zabraného pohraničí na podzim 1938 skutečně věnoval svou pozornost i pevnostním objektům a od německých důstojníků si nechával podávat podrobný výklad o čs. pevnostním systému. Prvním objektem, který Hitler navštívil 6. října 1938, byl lehký objekt vz. 37 N1/30/A-180 u Křížového buku poblíž silnice Chřibská–Česká Kamenice v severních Čechách a ještě týž den navštívil další pevnůstku M1/234/A-180 u Mařenic, jenž byla po Hitlerově návštěvě upravena na „poutní místo“.


Adolf Hitler společně s důstojníky Wehrmachtu prohlíží levou střílnu lehkého objektu N1/30/A-180 na Křížovém buku
O den později Hitler po návštěvě Krnova „poctil“ svou návštěvou lehký objekt v úseku X nad Novými Heřminovy, relativně nedaleko ležící těžké opevnění opavského úseku jej však kupodivu nezajímalo a první těžké objekty spatřil až 25. října na bratislavské Petržalce (známá je fotografie před objektem B-S 4 „Lány“). Ještě před prohlídkou Petržalky si však 20. října Hitler nenechal ujít ukázku zkušebního postřelování a destrukce objektů úseku 197 Křenov nedaleko Českého Krumlova, kde došlo před očima „Führera“ mj. k likvidaci objektu 197/72/A-160Z pomocí TNT. Z této akce pochází také známá fotografie, kde Hitler zkoumá rozvaliny právě lehkého objektu č. 72. Dne 26. října potom A. Hitler navštívil další lehký objekt vz. 37, tentokrát u Rancířova poblíž Jemnice na již. Moravě (pevnůstka 3/1146/A-140Z) a především pěchotní srub MJ-S 2 „Úvoz“ u Šatova.


Hitler se při přejezdu bývalé hranice zastavuje u zbytků ochranné zídky u Krnova 7. října 1938
Poslední zdokumentovanou Hitlerovou návštěvou čs. opevnění byla prohlídka dělostřelecké tvrze Hůrka nad městem Králíky 5. prosince, po které byl Hitler přítomen zkušebnímu dělostřeleckému postřelování. Není však jasné, jestli se jednalo o postřelování tvrze, neboť některé prameny hovoří o tom, že Hitler přihlížel postřelování nedaleko ležících samostatných pěchotních srubů. Většina z těchto Hitlerových návštěv byla řádně zdokumentována, existují tedy jak fotografie, tak dokonce i filmové záznamy.


Hitler s generalitou u protipěchotní překážky na Křížovém buku 6. října 1938


Skupina Granit a čs. opevnění
Skupina Granit pod velením npor. Witziga, která byla určena k útoku na belgickou tvrz Eben-Emael, skutečně prodělala část svého výcviku i na území bývalé ČSR. Nejednalo se však o nácvik přistání kluzáky (ten probíhal v Německu), ale o nácvik boje na povrchu tvrze a dobývání pevnostních objektů pomocí kumulativních náloží. Tento výcvik probíhal v prosinci 1939 na dělostřelecké tvrzi Adam v Orlických horách a týkal se především obou dělostřeleckých srubů, tedy K-S 45 „Jabůrek“ a K-S 43 „Veverka“. Je poněkud zarážející, že si Němci vybrali právě Adam, jehož některé objekty neměly dokončeny např. terénní úpravy a především na žádném z objektů nebyly osazeny pancéřové zvony a kopule, takže zde vojáci nemohli cvičit vyřazování těchto pancéřových prvků z boje. Jak je nám známo, výsadek Granit tvrz Eben-Emael 10. května 1940 poměrně snadno dobyl, zcela jistě i s využitím zkušeností získaných na čs. opevnění.


Použitá literatura:
 • RÁBOŇ, Martin – GREGAR, Oldřich – KACHLÍK, Bohuslav a kol.: Val na obranu republiky, SPČO, Brno 2005.
 • VONDROVSKÝ, Ivo: Hitlerovy návštěvy čs. opevnění. In: Fortsborník 7/II, SPČO, Brno 2002.

Fotografie pochází z publikace HOFFMANN, Heinrich: Hitler befreit Sudetenland, Berlin 1938. • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Vyplňte prosím název
 • *
  Vyplňte prosím text komentáře
 • Vyplňte správně kontrolu
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.