Tvrz Eben-Emael

Dotaz: Tvrz Eben-Emael
Tazatel: Tomáš Neumaier | Datum: 23. 1. 2008

Dobrý den. Chtěl jsem se zeptat, co měla být belgická pevnost Eben-Emael a jestli existuje nějaká dokumentace této pevnosti či přilehlého okolí.

Autor: Jan Fukala | Datum: 2. 2. 2008
O německém útoku na tvrz Eben-Emael v roce 1940, stejně jako o tvrzi samotné, vyšla již v roce 2002 velice dobrá kniha Přepadení od autorské dvojice Milan Blum – Martin Ráboň, která je poměrně snadno k dostání, takže nemá smysl se zde na toto téma nějak podrobněji rozepisovat, nicméně několik základních údajů bych přeci jen připomněl.

Belgická tvrz Eben-Emael je jedna ze čtyř dělostřeleckých tvrzí (dalšími jsou tvrze Aubin-Neufchateau, Battice a Tancrémont), postavených na východní hranici v okolí města Lutych. Byla budována v letech 1932–1935 a se svými asi 4,5 kilometry chodeb a 16 bojovými objekty (plus jedním objektem bez spojení podzemím) je ze zmiňovaných tvrzí jednoznačně největší. Tvrz leží u stejnojmenné obce na západní straně kopce, jehož středem prochází v hlubokém zářezu Albertův kanál (Eben-Emael se tedy rozkládá na jeho pravém břehu), hlavní zbraně tvrze měly tudíž za úkol především obranu mostů přes Albertův kanál a řeku Maasu. Posádku tvrze mělo tvořit tabulkově 1241 mužů, ve skutečnosti v roce 1940 bránilo tvrz pouze 985 mužů, jejichž velitelem byl major Lucien Frity Jottrand.

Německý voják si prohlíží střílnu jednoho z dělostřeleckých srubů tvrze Eben-Emael
 s lafetovaným kasematním 7,5cm kanonem vz. 34

Palebná síla tvrze byla značná, alespoň co se počtu zbraní týče. Tvrz disponovala dohromady dvanácti 7,5cm kanony vz. 34 umístěnými ve čtyřech dělostřeleckých srubech, dalšími dvěma dvojicemi stejných zbraní ve dvou dělostřeleckých otočných a výsuvných věžích, jednou dvojicí 12cm kanonů vz. 31 v další dělostřelecké věži, dále potom celkem jedenácti 6cm protitankovými kanony L/50 a samozřejmě i těžkými a lehkými kulomety. Objekt B 0, který takticky náležel ke tvrzi, ale nebyl s ní spojen podzemím, byl vyzbrojen 4,7cm protitankovým kanonem vz. 32.


 označení objektu
 typ objektu
poznámky
 Coupole de 120
 dělostřelecká věž
věž se dvěma 12cm kanony vz. 31
 Coupole Nord
 dělostřelecká věž

 Coupole Sud/B V
 děl. věž/kaponiéra
objekt B V je fyzicky součástí Coupole Sud (taktické rozdělení)
 Maastricht 1
 dělostřelecký srub
palba na sever
 Maastricht 2
 dělostřelecký srub
palba na sever
 Visé 1
 dělostřelecký srub palba na jih
 Visé 2
 dělostřelecký srub palba na jih
 Canal Nord
 pěchotní srub
přímo u hladiny Albertova kanálu
 Canal Sud
 pěchotní srub
přímo u hlad. Alb. kanálu (zničen při jeho rozšiřování po válce)
 Mi-Nord
 pěchotní srub
kulometná výzbroj, určen pro obranu povrchu tvrze
 Mi-Sud
 pěchotní srub
kulometná výzbroj, určen pro obranu povrchu tvrze
 B I
 vchodový objekt

 B II
 kaponiéra určen pro obranu příkopu
 B IV
 kaponiéra určen pro obranu příkopu
 B VI
 kaponiéra určen pro obranu příkopu
 B O1
pozorovatelna
mimo vlastní prostor tvrze, ale napojena na podzemí
 B O
pěchotní srub
mimo tvrz, obrana mostu u Kanne, bez napojení na podzemí


Podzemí tvrze je mnohem rozsáhlejší a prostornější, než jsme zvyklí například na čs. tvrzích a především je umístěno ve dvou úrovních. V horní úrovni se nachází přístupové chodby k objektům a sklady munice, přibližně o dvacet metrů níže najdeme vcelku standardně kasárna a velitelství tvrze, agregáty na výrobu elektrické energie, sociální zařízení, ošetřovnu atp. Poněkud neobvykle byla v tvrzi řešena filtroventilace.

Osud tvrze Eben-Emael v boji je velmi známý. Němci brzo ráno 10. května 1940 zcela překvapili obránce tvrze, když za pomoci kluzáků přistála jednotka výsadkářů pod velením nadporučíka Witziga přímo na povrchu tvrze a během několika minut zneškodnila kumulativními náložemi naprostou většinu tvrzového dělostřelectva. Útok byl pro obránce zdrcující. Některé objekty dokonce v době útoku vůbec nebyly obsazeny, na dalších se objevily nejrůznější technické nedostatky a potíže. Posádka tvrze se sice ještě den snažila bojovat, ale bez úspěchu, postupně byly vyřazovány další a další objekty, a tak 11. května ve 14:00 tvrz kapitulovala. Ztráty útočníků byly minimální – z 55 mužů, kteří se účastnili bojů, bylo 6 mrtvých. Obránců tvrze padlo 23. Úspěšný útok na Eben-Emael odhalil výrazné nedostatky v belgickém zastaralém pojetí výstavby dělstřeleckých tvrzí a především fatální zanedbání obrany povrchu, kde v době útoku místo jakýchkoli překážek, které by přistání kluzáků znemožňovaly a výrazně by ztížily pohyb nepřítele, bylo improvizované fotbalové hřiště, zřízené posádkou tvrze...


Fotografie jsou pořízeny v květnu 1940 a pochází z webových stránek KVH Pionier, kterému tímto děkuji za jejich poskytnutí.


Doporučená literatura:kaponiéra – objekt na obranu příkopu – belgické dělostřelecké tvrze byly stavěny podle nepříliš moderní koncepce prakticky fortovým systémem, takže plocha tvrze byla ohraničena příkopem, který byl bráněn kaponiérami. • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Vyplňte prosím název
 • *
  Vyplňte prosím text komentáře
 • Vyplňte správně kontrolu
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.