Daladierův podpis

Francouzský předseda vlády Édouard Daladier podepisuje mnichovskou dohodu. Daladier si byl vědom, že se Francie na svém spojenci dopustila zrady (Velká Británie s ČSR žádnou spojeneckou smlouvu neměla, z její strany o žádnou zradu nešlo).

Když 30. září 1938 letěl zpět do Paříže a z okénka letadla viděl davy lidí shromážděné na letišti, tak se obrátil ke svým spolupracovníkům a řekl: "Ukamenují mě! Roztrhají mě - budou křičet, zradil jsi Francii!" Po vystoupení z letadla byl překvapen zcela opačným přijetím. Lidé byli nadšeni nad záchranou míru. Daladierova cesta automobilem z letiště Le Bourget do ministerstva války ulicemi Paříže byla obrovským triumfem. Jeho auto bylo zasypáváno tisíci květin a všude se ozývalo "Ať žije Daladier! Ať žije mír!". Po boku Daladiera v autě seděl ministr zahraničních věcí Bonnet, hlavní strůjce "mnichovské" politiky Francie v roce 1938. Reakce hlavního francouzského tisku na výsledek jednání byla stejná jako davů v ulicích - obrovské nadšení. Takovou slávu jako 30. září 1938 Paříž dlouho nezažila.

4. října 1938 schválil mnichovskou dohodu a Daladierův postup při jednání i francouzský parlament, a to poměrem 527:75 (pro tak hlasovala více než čtyřpětinová většina, proti byli pouze všichni komunisté, jeden pravicový poslanec a jeden socialista).

 • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Vyplňte prosím název
 • *
  Vyplňte prosím text komentáře
 • Vyplňte správně kontrolu
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.