Winterhilfswerk

Dotaz: Winterhilfswerk
Tazatel: Zdeněk Bašátek | Datum: 18. 12. 2007

Zajímalo by mě, jak fungovala organizace Winterhilfswerk a kdo se na ní podílel. Děkuji za odpověď Bašátek

Autor: bush | Datum: 3. 1. 2008
Dobrý den,

organizace Winterhilfswerk (WHW — v protektorátních periodicích se vyskytující pod názvem "Dílo zimní pomoci") byla poprvé organizována v zimě 1931/1932 v době hospodářské krize, kdy se na činnosti podílely různé soukromé spolky, Německý červený kříž apod. NSDAP v té době pořádala obdobnou pomoc s názvem Winterhilfsmaßnahmen. Po převzetí moci nacisty se WHW 13. září 1933 stala veřejně prospěšnou nadací, řízenou ministrem propagandy, organizačně pak fungující v rámci Nationalsozialistische Volkswohlfahrt (NSV — Národně socialistický spolek pro sociální péči národa), jenž měl v Německu řešit otázku sociální péče a byl přímo navázán na organizaci NSDAP. Dne 22. srpna 1941 se spolek NSV stal jedinou organizací ve Třetí říši, která měla na starosti sociální péči.

Celá organizace byla zřízena za účelem materiální pomoci chudým obyvatelům a v její působnosti byl i Protektorát Čechy a Morava. Mezi její pracovní náplň patřilo pořádání sbírek šatstva a dalších věcí — často v těsné součinnosti s mládežnickými organizacemi NSDAP, kdy dvojice mládežníků obcházely domy a byty, aby od jejich obyvatelů získala potřebné věci (dárce následně obdržel malou pozornost: odznak, pohlednici, atd.).

Tolik stručně k Vašemu dotazu. Základní popis lze nalézt na německé i anglické wikipedii a při jednoduchém zadání slova Winterhilfswerk do vyhledávače google.

Zdroje
Das grosse Lexikon des Dritten Reiches, Augsburg 1993.
Jaromír TAUCHEN, Státní aparát v Německu 1933-1945, Rigorózní práce PrF MU, Brno 2007.


 • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Vyplňte prosím název
 • *
  Vyplňte prosím text komentáře
 • Vyplňte správně kontrolu
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.