Reinhard Heydrich byl říšským protektorem

Reinhard Heydrich byl říšským protektorem

V mnoha sdělovacích prostředcích (iDNES/MF Dnes, Novinky/Právo, iHned, chyby se bohužel dopustil i Český rozhlas aj.) je chybně uvedena funkce SS-Obergruppenführer a General der Polizei Reinharda Heydricha jako říšský protektor v Čechách a na Moravě (Reichsprotektor in Böhmen und Mähren).

Tento omyl je rozšířen zejména v médiích, přestože snad v každé odborné práci* je Heydrichova funkce uvedena správně. Bohužel, i nedávno (v noci ze 17. na 18. června 2007) odhalená pamětní deska v místě atentátu (viz foto níže) obsahuje (mimo gramatické chyby…) i tuto mylnou informaci.


Pamětní deska instalovaná v Zenklově ulici v Kobylisích.

Skutečnost se má tak, že to poslední, co Němci po zahájení útoku na SSSR potřebovali, byl aktivní odboj v Protektorátu Čechy a Morava. Protože tehdejší Reichsprotektor Konstantin von Neurath situaci ne zcela zvládal, byl 27. září 1941 poslán na „zdravotní dovolenou“ a jako jeho zástupce („po dobu nemoci“) byl povolán právě SS-Obergruppenführer und General der Polizei Reinhard Heydrich. Oficiálně tedy jeho funkce zněla „Zastupující říšský protektor v Čechách a na Moravě“ (Stellvertretender Reichsprotektor in Böhmen und Mähren). Po atentátu, který na něj 27. května 1942 provedli Jozef Gabčík s Janem Kubišem a na jehož následky 4. června 1942 zemřel, na jeho místo zastupujícího říšského protektora nastupuje velitel pořádkové policie, SS-Oberstgruppenführer Kurt Daluege. Ten je 20. srpna 1943 z funkce odvolán, stejně jako von Neurath z pozice říšského protektora.

Novým říšským protektorem se sice stává Wilhelm Frick, ale reálnou moc třímá v rukou až do konce války německý státní ministr pro Čechy a Moravu Karl Hermann Frank.


* Na téma Heydrichova působení v Protektorátu Čechy a Morava a plánování a provedení operace Anthropoid viz např.:
 • BURIAN, Michal—KNÍŽEK, Aleš—RAJLICH, Jiří—STEHLÍK, Eduard: Atentát: operace Anthropoid 1941-1942. AVIS, Praha 2007
 • ČVANČARA, Jaroslav: Akce atentát. Magnet-Press, Praha 1991
 • IVANOV, Miroslav: Atentát na Reinharda Heydricha. Hart, Praha 2003
 • HAMŠÍK, Dušan: Bomba pro Heydricha. Československý spisovatel, Praha 1970

Viz také
Jakub Skalický - 6. 5. 2008

Komentáře

 • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Vyplňte prosím název
 • *
  Vyplňte prosím text komentáře
 • Vyplňte správně kontrolu
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.