Umístění hrobu R. Heydricha

Dotaz: Umístění hrobu R. Heydricha
Tazatel: Dejv | Datum: 6. 7. 2007

Chtěl bych se zeptat, kde bylo pohřbeno tělo Reinharda Heydricha. Dále bych chtěl vědět, zda na českém trhu existuje nějaký prodejce vojenských vyznamenání a odznaků z II. světové války, který poskytuje i certifikát pravosti k tomuto zboží.Děkuji za odpověď.

Autor: Jiří Kříž | Datum: 17. 7. 2007
Reinhard Heydrich byl po smutečním obřadu v Praze převezen do Berlína, kde byl vykonán ještě jeden smuteční obřad za účasti nejvyšších představitelů Třetí říše. Tělo bylo uloženo do hrobu na berlínském Invalidenfriedhofu (Hřbitov válečných vysloužilců), kde byl Heydrich pohřben vedle známého německého vojevůdce a vojenského teoretika Scharnhorsta. Spojenci se kvůli obavám, aby se toto místo nestalo centrem setkávání nacistů a neonacistů, rozhodli náhrobní kameny a číselná označení hrobů nacistických prominentů už v roce 1945 odstranit, k čemuž došlo v roce 1946. V květnu 1951 byl hřbitov pro veřejnost uzavřen. Následně se pak po postavení berlínské zdi ocitl na pomezí východního a západního Berlína v tzv. "pásmu smrti", které východoněmecká pohraniční policie a armáda prošpikovaly minami a nástrahami a kde zemřelo mnoho lidí pokoušejících se emigrovat do západního Berlína. Přes jeho střed byla vybudována betonová silnice a byly na něm vystavěny strážní věže a jiné prvky ostrahy hranic. NVA - Národní lidová armáda tehdejší NDR - si v průběhu času z řady náhrobků udělala přístřešky proti dešti a řadu hrobových míst dále srovnala se zemí. Současný stav hřbitova je takový, že velkou většinu hrobů nebylo možno identifikovat a jsou tedy ztraceny. Archeologický průzkum není skončen, jde v něm však převážně o odkrytí hrobů z doby baroka a dalších historických období před Třetí říší.

Ohledně prodejců vyznamenání a odznaků z druhé světové války se nemůžeme vyjádřit - jedná se o obchodní záležitost mezi vámi jako kupcem a případným prodejcem, za kterou nemůžeme přejímat jakoukoli zodpovědnost.


 • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Vyplňte prosím název
 • *
  Vyplňte prosím text komentáře
 • Vyplňte správně kontrolu
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.