Vojenské muzeum Lešany


Mezi obcemi Krhanice a Lešany u Týnce nad Sázavou se v prostoru bývalých dělostřeleckých kasáren nachází od roku 1996 expozice Vojenského technického muzea VHÚ Praha. V současné době ji tvoří více než 450 historických tanků, kanónů, motocyklů, obrněných, nákladních a osobních vojenských vozidel pocházejících z období od roku 1890 až do současnosti. Sbírky jsou široké veřejnosti prezentovány v devíti halách, pod šesti přístřešky a na volném prostranství. Rozsahem a složením svých sbírek, v nichž je zastoupen nejeden světový unikát, se toto muzeum řadí mezi nejvýznamnější evropské instituce svého druhu a největší vojenská muzea v ČR. Unikátní je zejména sbírka Československých vojenských dopravních prostředků z období 1918-39 a kolekce kanónů systému Škoda.
Expozičním pojetím se muzeum hlásí k moderním trendům prezentace sbírek technické povahy. Vzorem jsou od samého počátku britská muzea, která udávají krok současnému vývoji v této oblasti muzejnictví. Každoroční obměna i poutavé představování exponátů v pohybu při pravidelných i příležitostných akcích (Tankový denObrněný den, Den spojovacího vojska, Ženijní den apod.) a průběžné zlepšování a rozšiřování expozic muzea tak návštěvníkům umožňuje lépe nahlédnout do tajů nejen čs. vojenské technické historie.

Vojenské muzeum se taktéž zabývá restaurátorskou činností a údržbou svěřené techniky. Sbírky muzea tak postupně rozšiřují i dřívější vraky. Z realizovaných např. PzKpfw IV nebo T-34/76 vz. 1942/43 s tzv. želvovitou věží. Na Tankovém dni 2013 byl představen československý lehký tank vz. 35 po celkové rekonstrukci (informace k první části rekonstrukce ZDE), plně provozuschopný je i dříve získaný švédský tančík čs. konstrukce Strv m/31. V Lešanech pokračuje také rekonstrukce německého radaru Würzburg Riese.

Otevírací doba VTM Lešany:
  • červen a září: pouze o víkendech 9.30 – 17.30
  • červenec a srpen: úterý až neděle 9.30 – 17.30
Vstup je zdarma. Muzeum si můžete prohlédnou i virtuálně ZDE.

Vojenskou historii lešanského areálu si můžete přečíst na webu Vojenství.cz v sekci Dotazy a odpovědi pod číslem 150 (odpovídá Pavel Minařík, 26. 8. 2002).

Fotografie byly pořízeny v roce 2009