Obrněný den Lešany 2010

22. května 2010 zahájilo Vojenské technické muzeum Lešany svou již 15. sezónu. Jako každý rok, i letos bylo otevření doprovázeno tématickou akcí. Po předchozích Dnech Tatry, Dělostřeleckém dnu nebo Dnu protiletadlového vojska byly letošním tématem obrněné automobily a transportéry od první světové války po současnost.

Obrněný den zahájil ministr obrany Martin Barták stylově z britského průzkumného vozidla Humber MK II. Začátek ukázek byl poznamenán drobným deštěm, ale brzy se počasí umoudřilo a rozbahněný terén jen dodal ukázkám na zajímavosti. Postupně se představily různé typy obrněnců, od nejstarších z první světové války až po současná moderní vozidla používané Armádou ČR doma i na zahraničních misích. K výjimečným exponátům patřil zcela jistě tančík české konstrukce z továrny Škoda Plzeň (Malý útočný vůz, MU-4), který existoval jen v prototypu a do armády nebyl nikdy zaveden.

Další velká akce se v Lešanech odehraje 28. srpna, kdy se zde koná Tankový den. Příslibem kvalitní podívané jsou zkušenosti z předcházejících ročníků (fotogalerie z Tankového dne 2009) a letošní novinky, například tank Khalid z Jordánska (upravený britský tank Chieftain) nebo nově rekonstruovaný tančík AH-IV.