Tankový den Lešany

Tankový den 2009

Již posedmé mohli příznivci a fandové vojenské obrněné techniky navštívit Vojenské technické muzeum v Lešanech u Týnce nad Sázavou, kde se v sobotu 29. srpna 2009 konal Tankový den. Ten letošní byl věnován tématu studené války, tedy létům 1948 až 1989.

V dopoledním bloku dynamických ukázek se představily jednotlivé typy techniky, které v daném časovém období stály proti sobě. Žhavou novinkou byly tři nové tanky věnované lešanskému muzeu řeckou armádou - tanky M48 Patton a M60 Patton americké výroby a tank německé provenience Leopard 1. Návštěvníci tak mohli srovnat, jak se jednotlivé stroje od sebe lišily a čím disponovaly armády z bloku Varšavské smlouvy a Severoatlantické aliance. K vidění byla i novinka firmy Steyr - obrněný kolový transportér Pandur II, který bude do výzbroje České armády zaveden letos na podzim, a modernizovaný tank T-72M4CZ ze 73. tankového praporu Přáslavice. Před započetím rozsáhlých rekonstrukcí byl ve druhé hale expozic prezentován lehký tank vz. 35 umístěný do té doby na nádvoří VHÚ pod Žižkovem v rámci výstavy Mobilisace 1938.

První z hraných ukázek letošního Tankového dne byla připravena na téma boje proti terorismu, druhá byla věnována slovenskému národnímu povstání, jelikož právě na 29. srpna letošního roku připadlo 65. výročí počátku povstání. Několik dalších fotek můžete najít na stránkách army.cz i vhu.cz.

Přístupné byly samozřejmě i všechny expozice muzea, zájem byl ale obrovský (dle informací muzea přijelo na tankový den až 45 tisíc návštěvníků!) a halami se táhla pouze velice pomalu dlouhá řada lidí. Pro návštěvu stálých expozic je rozhodně vhodnější navštívit areál Vojenského technického muzea Lešany kdykoliv jindy.

Program 7. tankového dne:
09:30 - otevření muzea pro veřejnost
10:30 - slavnostní zahájení 7. tankového dne. Slavnostní předání daru řecké armády Vojenského historického ústavu Praha - tanky M48, M60, Leopard 1.
10:45 - hlavní ukázky tankového dne v aréně na tema „Studená válka 1948 - 1989“
12:20 - ukázkové jízdy současných obrněných vozidel a kolového obrněného transportéru Pandur
12:40 - ukázka 121. strážního praporu aktivních záloh KVV Praha
14:00 - bojová ukázka věnovaná Slovenskému národnímu povstání

Doprovodný program 7. tankového dne: 
Expozice VOP 025 a fy Steyr - obrněný kolový transportér Pandur
Expozice fy Praga-Export - obrněné vozidlo Iveco
Expozice fy BAe systems - obrněné vozidlo RG - 31
Obrněné vozidlo Dingho Armády ČR
Soutěže na témata tankového vojska a studené války
Statické expozice historických táborů klubů vojenské historie