Československo, Mnichov, protektorát, odboj

 • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Zadejte e-mail, abychom Vás mohli případně kontaktovat
 • *
  Napište text dotazu
 • (maximálně 5 souborů, každý do 500kB)
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky.

 • Hledám výrazy s nejméně třemi znaky
  Lze použít operátorů AND, OR a NOT a libovolného uzávorkování. Přesný výraz skládající se z více slov (např. "U 56") lze uzavřít do uvozovek.

  Příklad: (USA OR (Velká AND Británie)) AND NOT (SSSR OR Německo) nalezne vše, co se týká USA nebo Velké Británie a současně ne Sovětského svazu nebo Německa.
31-40 z 153
<< 1 2 3 4 5 6 7 >>
Po
Jan Honců - 30. 11. 2011

V posledních týdnech druhé světové války seskočil u Dolní Kalné (poblíž Jilemnice a Vrchlabí) sovětský výsadek. V místěch seskoku bylo smíšené německo-české obyvatelstvo, parašutisté však našli podporu v českých usedlostech. Po třech dnech byli obklíčeni snad komandem z Vrchlabí, ale probili se. Utrpěli ztráty na lidech i materiálu, přišli o vysílačku a tím ztratili možnost spojení. Usídlili se na vrchu Strážník u Mříčné, místní lidé je zásobovali jídlem. Osoba mně velmi blízká parašutisty vyhledala a veliteli slíbila, že jejich spojku převede přes Krkonoše vstříc frontě. Také poto, že výborně znala terén v Krkonoších,měla akce úspěch - v noci bylo linii stále aktivní fronty snadné rozeznat a spojka průchodem fronty potvrdila své kvality. Krátce po skončení války byl průvodce vyzván, aby se dostavil do Semil. Když místnímu sovětskému velení prokázal, že měl při cestě u seba zbraň, dostal na místě sovětské vyznamenání (to je nyní uloženo u mého bratra). Rád bych se o výsadku dověděl něco víc, než znám z vyprávění. Děkuji za vaše úsilí.

CEST - 28. 6. 2011

Dobrý den, chtěl jsem požádat o informaci o partyzánském oddíle Smrt Fašismu, který operoval v Bukové u Příbrami. Jména, zda oddíl dělal nejaké sabotáže, kde tábořil a od kdy do kdy oddíl fungoval a mám informaci o výsadku ruského partyzána, který bohužel při seskoku zemřel. Díky Vám.

Michal Andrej Molnár - 15. 8. 2011

Chcel by som sa spýtať, či existovali v československom pohraničnom opevnení ku dňu 30. 9. 1938 v porovnaní s plánovaným stavom nejaké medzery, alebo išlo len o nedostavané druhé obranné sledy či ťažké opevnenie?

Jan Pacina - 29. 5. 2011

Dobrý den, můj děda mi vyprávěl, že když mu bylo 16 nebo 17 (on je ročník 1923 - tj. rok cca 1940), tak s kamarádem provedli v Čelákovicích pumový útok na německý vlak (mina nastražena na kolejích). Lokomotiva minu přejela a vyhodilo to až 3. nebo 4. vagon. Dalo by se o tom prosím zjistit něco více? Nějaký článek z dobového tisku? Výbušné zařízení přebírali na zimním stadionu na Štvanici. Předem díky za odpověď. Honza

Jakub Dostál - 25. 5. 2011

Dobrý den, existovala nějaká reálná možnost, že by nedošlo k odsunu Němců či že by nebyl proveden odsun v takovém rozsahu? Četl jsem, že Beneš chtěl původně vysídlit německé kolaboranty a členy NSDAP, odstoupit Německu některá okrajová území pro zarovnání hranice, tím omezit počet Němců v ČSR na více než 1 000 000 a vytvořit pro ně autonomní německé župy v rámci ČSR. Je na tom něco pravdy? Předem děkuji za odpověď.

Pavel Novotný - 3. 4. 2010

Dobrý den, rád bych se zeptal, od kdy do kdy bylo první stanné právo a kolik lidí bylo zastřeleno? Děkuji.

Antonín Počeradský - 15. 1. 2008

Které ročníky byly během zářijové mobilizace povolány do zbraně? Děkuji.

Vlastimil Flášar - 28. 1. 2011

Dobrý den! V materiálech týkajících se vyhlazení Lidic jsem se dočetl, že mezi zastřelenými muži byl i jakýsi neznámý čeledín, který do Lidic přišel 9.6.1942, tedy den před tragédií. Starší materiály (jedna publikace z roku 1946) o něm hovoří jako o neznámém sebevrahovi. To mi připadá velmi divné, že není známa totožnost této oběti (při německé důkladnosti), když starosta Lidic musel potvrzovat totožnost všech obětí, aby nakonec byl zastřelen mezi posledními. Přece se Němci museli zajímat o totožnost toho člověka, aby měli potvrzeno, je-li z Lidic či ne, když pobyt v Lidicích k 10.6. znamenal jasnou exekuci. Nevíte, zda se touto záhadou někdo zabýval, eventuelně s jakým výsledkem. Zdá se mi divné, že u takové tragické události, která obletěla celý svět, tento rozpor zůstal neobjasněn. Děkuji

Z.S. - 31. 12. 2010

Dobrý den, posílám v příloze (mám to od dědy, který mi toho moc neřekl) zajímavé vlněné plátno s nákresem. Je z něho patrný obsah a mapka znázorňující Sudety. Chtěl jsem jen vědět, jestli o tom víte něco bližší (např. k čemu to sloužilo ve skutečnosti, kde se to používalo). Díky za odpověď.

Petr Fletcher - 28. 7. 2010

Dobrý den, mám na vás prosbu. Podařilo se mi získat fotografii Hitlera na nádraží v České Lípě, kterou vám posílám v příloze. Mohl by jste mi jí pomoc datovat a popsat ostatní Němce?

31-40 z 153
<< 1 2 3 4 5 6 7 >>
Po