Americké tanky v Praze v květnu 1945

Dotaz: Americké tanky v Praze v květnu 1945
Tazatel: LENKA | Datum: 22. 6. 2014

Chtěla bych vědět, zda je možné, že se v době povstání v Praze na Pankráci mohly objevit tanky Sherman?

Autor: Vojtěch Šír | Datum: 26. 6. 2014
Pokud máte na mysli tanky Sherman americké armády, tak ty se v Praze v květnu 1945 neobjevily. Tanky Sherman z dodávek lend-lease jinak používala i Rudá armáda, např. 46. gardová tanková brigáda z 9. gardového mechanizovaného sboru, která se účastnila Pražské strategické útočné operace. Ta do Prahy ale dorazila až po konci povstání, její Shermany se na Pankráci pohybovaly 10. května 1945. Fotografie Shermanů Rudé armády v Praze najdete v článku T. Jakla „Rudé Shermany na Moravě a v Čechách“ (HPM č. 3/1998) nebo v publikaci „Praha 4 v bojích povstání českého lidu v květnu 1945“ (Praha 1980).


Jeden ze Shermanů Rudé armády na Pankráci
V Praze se ale během pražského povstání objevila jiná americká technika, např. pět obrněných vozů M8 Greyhound, tři džípy a několik dalších automobilů - přes Prahu projížděly v rámci velichovské mise v noci ze 7. na 8. května 1945. Trasa byla: Jinonice - Motol (kolem 23:40) - Smíchov - Bartolomějská ulice, kde bylo povstalecké velitelství „Bartoš“ (kolem půlnoci) - Náměstí republiky - Dejvice (kolem 1:00) - Hloubětín - Mochov.

Večer 7. května 1945 do Prahy dorazil také americký válečný korespondent kpt. Russel J. Hill, který navštívil velitelství „Bartoš“. Stejně tak do Prahy večer 8. května 1945 dorazil Jeep s příslušníky OSS Eugenem Fodorem a Kurtem Taubem, kteří jednali s Českou národní radou.


Komentáře

 • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Vyplňte prosím název
 • *
  Vyplňte prosím text komentáře
 • Vyplňte správně kontrolu
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.