SS-Sturmbannführer Rudolf Meckel

Dotaz: SS-Sturmbannführer Rudolf Meckel
Tazatel: Ondřej Klecan | Datum: 1. 4. 2015

Dobrý den, chtěli bychom se zeptat, jestli není známa identita osoby v černé uniformě SS na přiloženém snímku z našeho pohledu zcela vpravo, z pohledu Reinharda Heydricha vlevo. Snažili jsme se zjistit totožnost této exponované osoby, bohužel se nám to nepodařilo. Nedokázali byste pomoci? Děkuji.

Autor: Vojtěch Šír | Datum: 8. 4. 2015

SS-Sturmbannführer na uvedené fotografii je Rudolf Meckel, vedoucí nacistických studentů v Praze. Identifikován je v knize Wolfganga Wolframa von Wolmara (vedoucí tiskového oddělení v Úřadu říšského protektora) Prag und das Reich vydané v Drážďanech v roce 1943:


Rudolf Meckel se narodil 20. července 1910 v Olomouci. Studoval zeměpis a tělocvik na německé univerzitě v Praze. Od roku 1929 byl členem DNSAP (v roce 1933 rozpuštěné) a v letech 1930-32 i její paramilitární organizace Volkssport. Při vyšetřování činnosti Volkssportu v roce 1932 byl vzat do vazby. Od roku 1935 stál v čele německých studentů v Praze, spolupracoval s SD, v roce 1937-38 byl vyšetřován kvůli podezření z vyzvědačství pro Německo. 

Po odstoupení pohraničí byl v listopadu 1938 přijat do NSDAP a byl jmenován vedoucím studentů s titulem Gaustudentenführer. Od ledna 1939 člen SS. V březnu 1939 se aktivně podílel na vyvolávání protičeských demonstrací. Po obsazení Prahy vedl 16. března 1939 pochod německých studentů na Pražský hrad, kde měli nástup před Hitlerem a ukazovali svá údajná zranění při srážkách s Čechy. Ve stejný den byl osobně Heinrichem Himmlerem povýšen do hodnosti SS-Sturmbannführera. Po okupaci Čech a Moravy se stal poslancem Říšského sněmu.


Pochod německých studentů na Pražský hrad 16. března 1939
(foto: W. W. von Wolmar, Prag und das Reich, Dresden 1943)

Od roku 1941 byl tiskovým a kulturním atašé na německém vyslanectví v Budapešti. Po válce žil ve Švédsku, zemřel 26. srpna 1975.

Zdroj:
 • Kdo byl kdo v Říšské župě Sudety, Státní oblastní archiv v Litoměřicích 2008


Komentáře

 • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Vyplňte prosím název
 • *
  Vyplňte prosím text komentáře
 • Vyplňte správně kontrolu
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.