Západní fronta a Středomoří

 • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Zadejte e-mail, abychom Vás mohli případně kontaktovat
 • *
  Napište text dotazu
 • Vyplňte správně kontrolu
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky.

 • Hledám výrazy s nejméně třemi znaky
  Lze použít operátorů AND, OR a NOT a libovolného uzávorkování. Přesný výraz skládající se z více slov (např. "U 56") lze uzavřít do uvozovek.

  Příklad: (USA OR (Velká AND Británie)) AND NOT (SSSR OR Německo) nalezne vše, co se týká USA nebo Velké Británie a současně ne Sovětského svazu nebo Německa.
11-20 z 29
1 2 3
Po
Dakota - 14. 3. 2007

Dobrý den, zajímalo by mě, co to byla operace Titanic v Normandii a jak skončila. Děkuji

juloag - 14. 2. 2007

Ako to v súčasnosti vyzerá s umelými prístavmi Mulberry A a B postavenými pocas D-Day v Normandii 1944. Svojho času sa hovorilo, že budú mat životnosť len niekoľko mesiacov. Existujú v súčastnej dobe nejaké významnejšie pozostatky po týchto umelých prístavoch? Ako je na tom, rada potopených lodi v umelom vlnolame Gooseberry?

Tomáš - 18. 12. 2006

Dobrý deň, chcem sa opýtať, čím sa zaoberala operácia "Nordwind", ďakujem a požiadal by som aj o nejaké stránky, lebo nemám šajnu, kde si mám informácie zohnať. Dikes...

Jakub Dostál - 23. 12. 2006

Nevíte jaké bylo přesné složení německých vojsk vybraných pro provedení útoku v Ardenách? Jaké byly počty jejich divizí?

Jiří Smékal - 18. 12. 2006

Chtěl bych se zeptat, zdalipak Jugoslávie při napadení Německem kladla vůbec nějaký odpor a proč byla dobyta tak rychle? Předem děkuji za odpověd.

Černý Antonín - 12. 12. 2006

Přeji dobrý den. Měl bych na Vás několik dotazů. V knize Ch. Whitinga - Americký hrdina - která popisuje válečnou cestu Audieho L. Murphyho jsem narazil na informaci, že do blízkosti Berchtesgadenu se dostaly celkem tři formace spojenců. Jednalo se o tyto divize - 3.pěší /USA/, 101.výsadková /USA/ a 2.obrněná /Francie/. Soutěžily o prvenství v obsazení Berchtesgadenu a v této knize vyhrály 3. pěší a francouzská 2. obrněná. Na 101. výsadkovou se nedostalo. V seriálu Bratrstvo neohrožených to ovšem dopadlo jinak. Kde je pravda? Další podivuhodností bylo, když jsem se v knize o invazi do Normandie dočetl o rozložení německých divizí v době invaze a mimo jiné jsem narazil na 346. pěší divizi, která byla rozložena severně Seiny. Ve filmu Zachraňte vojína Ryana se v čase den D+3 ptá velitel na výsledky bojových aktivit a kpt. Miller /pokud si dobře pamatuji to jméno/ hlásí mj. i několik zajatců z 346. pěší. Měl jsem dojem, že Hitler delší dobu považoval vylodění v Normandii za klamný manévr a čekal nějakou dobu na vylodění severně Seiny. Pokud je to pravda, určitě by nehýbal s divizemi 3 dny po invazi. Je to jen renonc či umělecká licence amerických filmařů tak jako asi i u předešlého odstavce nebo ignorování faktů? Díky za odpovědi.

Vladimír Dočekal - 15. 11. 2006

Dobrý den, rád bych se zeptal na nějaké údaje ohledně německých akcí na půdě Íránu ve druhé světové válce. Byl jsem v íránském přístavu Bandar Imam Khomeini (dříve Bandar Shahpur), kde je několik nábřeží, která jsou velmi jednoduše a kvalitně zkonstruována a slouží dodnes. Místní lidé tvrdí,že je vystavěli Němci během války, ale více nevědí. Zajímalo by mne více informací a nebo alespoň odkaz na literaturu, web či jiné zdroje. Děkuji.

Jirka - 27. 11. 2006

Dobrý den, nedávno jsem dostal darem knihu „Hitlerovo Německo“. Na straně 139 popisuje osud obrněné divize Panzer Lehr. Dne 25. 7. 1944 „stála v cestě“ američanům při tzv. operaci Kobra. Tohoto dne ráno byla napadena mohutnou leteckou vlnou stíhacích bombardérů P-47, které nalétávaly ve dvouminutových intervalech po 50 strojích. Shazovaly vysoce trhavé pumy a napalm. Po nich přišly střední bombardéry nesoucí 227kg pumy. Dále přiletělo na 1500 bombardérů B-17 a B-24 a shodily náklad o celkové hmotnosti 3300 tun. Tyto těžké pumy ničily naprosto vše, jejich výbuchy dokázaly vymrštit do vzduchu celé tanky. Nakonec přiletělo 300 P-38 Lightning a shodilo tříštivé pumy a napalm. Jakmile letectvo odletělo, zahájilo palbu 10 000 děl, která dokončila zkázu divize. Měl bych k tomu několik dotazů:<br /><br /> 1.) Použivalo USA ve 2. sv. válce napalm? Pokud ano s jakým úspěchem a jak často byly napalmové pumy nasazovány.<br /><br /> 2.) Jsou údaje o počtu techniky v knize pravdivé? Nedovedu si např. představit 10 000 děl na jednom místě v akci, nebo 1500 obřích bombardérů na obloze.<br /><br /> 3.) Co byla Operace Kobra a jak dopadla.<br /><br /> Předem děkuji za odpověd.

Václav - 2. 11. 2006

Dobrý den. Kdy přesně začala německá ofenziva na západ?

Bennq - 3. 10. 2006

Aký bol osud talianských vojakov zajatých v Sev. Afrike ?

11-20 z 29
1 2 3
Po