Operace Titanic v Normandii

Dotaz: Operace Titanic v Normandii
Tazatel: Dakota | Datum: 14. 3. 2007

Dobrý den, zajímalo by mě, co to byla operace Titanic v Normandii a jak skončila. Děkuji

Autor: ja_62 | Datum: 16. 3. 2007

Dobrý den, operace Titanic bylo kódové označení shozu okolo pěti set figurín na padácích (pod kódovým označením Rupert) jakož i pyrotechnických zařízení majících imitovat zvuk střelby, spolu s malým týmem specialistů SAS, v časných ranních hodinách 6. června 1944, předstírajících seskok větších parašutistických sil na křídlech invase (v oblastech obcí Maltot jižně od Saint-Lô, Marigny u Caen a jižně od města Rouen) a majících za cíl i znejistění Němců o skutečném místu seskoku hlavních výsadkových sil, což byl jeden z faktorů, který jim zmožnil se proti vysazeným silám soustředit a zároveň odhadnout, v kterém prostoru dojde k vylodění z moře, resp. kde se nachází jeho těžiště.

Operace se zúčastnilo celkem 29 letounů typu Halifax a Stirling perutí RAF č. 90, 138, 149 a 161, shazujících nejen "Ruperty" ale i množství kovových pásků "Window" vytvářejících klamné signály pro německé radary. Při této operaci byly ztraceny dva Stirlingy Mk. III 149. peruti RAF (s/n LK385 značení OJ-C a s/n LJ621 OJ-M) a po skončení operací se do vlastních linií vrátili pouze dva muži z šestičlenné skupiny SAS, která byla vysazen spolu s "Ruperty", aby vytvářením hluku boje a případnými útoky na osamělé Němce dodala shozu na realističnosti.

Na druhé straně operace vyvolala zmatek a znejistění na straně německých obránců, kteří hlásili seskoky parašutistů v mnohem větším rozsahu, než jaký odpovídal realitě. Současně, než vyšlo najevo, že v některých lokalitách jsou shazovány pouze figuríny, to vedlo i k poutání části německých jednotek, které pak nemohly zasáhnout proti skutečným spojeneckým výsadkářům (například obrněný průzkumný oddíl německé 21. tankové divise mezi čtvrtou a pátou hodinou ranní bezúspěšně zasahoval proti předpokládanému seskupení výsadkářů v okolí letiště Carpiquet jižně od Caen, které se ukázalo být pouze předstíraným). Velitelství skupiny armád "B" nebylo schopno rychle vyhodnotit, který seskok byl proveden skutečnými výsadkáři a který byl pouze předstíraný, takže nedokázalo určit, kde hrozí závažné nebezpečí, a celkově lze operaci hodnotit jako pro Spojence velmi úspěšnou a podílející se na celkovém úspěchu vylodění při operaci Overlord. • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Vyplňte prosím název
 • *
  Vyplňte prosím text komentáře
 • Vyplňte správně kontrolu
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.