Boje o Berchtesgaden a v Normandii

Dotaz: Boje o Berchtesgaden a v Normandii
Tazatel: Černý Antonín | Datum: 12. 12. 2006

Přeji dobrý den. Měl bych na Vás několik dotazů. V knize Ch. Whitinga - Americký hrdina - která popisuje válečnou cestu Audieho L. Murphyho jsem narazil na informaci, že do blízkosti Berchtesgadenu se dostaly celkem tři formace spojenců. Jednalo se o tyto divize - 3.pěší /USA/, 101.výsadková /USA/ a 2.obrněná /Francie/. Soutěžily o prvenství v obsazení Berchtesgadenu a v této knize vyhrály 3. pěší a francouzská 2. obrněná. Na 101. výsadkovou se nedostalo. V seriálu Bratrstvo neohrožených to ovšem dopadlo jinak. Kde je pravda? Další podivuhodností bylo, když jsem se v knize o invazi do Normandie dočetl o rozložení německých divizí v době invaze a mimo jiné jsem narazil na 346. pěší divizi, která byla rozložena severně Seiny. Ve filmu Zachraňte vojína Ryana se v čase den D+3 ptá velitel na výsledky bojových aktivit a kpt. Miller /pokud si dobře pamatuji to jméno/ hlásí mj. i několik zajatců z 346. pěší. Měl jsem dojem, že Hitler delší dobu považoval vylodění v Normandii za klamný manévr a čekal nějakou dobu na vylodění severně Seiny. Pokud je to pravda, určitě by nehýbal s divizemi 3 dny po invazi. Je to jen renonc či umělecká licence amerických filmařů tak jako asi i u předešlého odstavce nebo ignorování faktů? Díky za odpovědi.

Autor: ja_62 | Datum: 14. 12. 2006

Dobrý den, první spojenecké jednotky jež dosáhly Berchtesgadenu byly součástí francouzské 2éme division blindée brigádního generála Jacquese-Philippa Leclerca (vlastním jménem Philippe François Marie, hrabě de Hauteclocque), oficiální kapitulace landrata berchtesgadenského okresu Emila Jacoba proběhla až 4. května 1945 ve 1400 do rukou 3. pěší divise USA. Případně doporučuji tuto dřívější odpověď a odkazy v ní uvedené. Pokud jde o soutěžení, nevypadá to, že by rivalita mezi jednotkami byla obzvláště silná. 

Co se týče druhé části Vašeho dotazu, německá 346. granátnická (pěší) divise byla původně součástí 7. armády, do podřízenosti 15. armády a k přesunu do sektoru severně od Seiny dochází v lednu 1944, a některé její části stále zůstávaly jižně od ní, některé (z hlediska celkové bojové kapacity divise spíše nedůležité) dokonce stále v podřízenosti 7. armády. Jeden její pluk, či spíše bojová skupina (II. a III. prapor 857. granátnického pluku, podporované ženijní rotou a baterií dělostřelectva) byla přesunuta proti spojeneckým invasním silám již 6. 6. 1944, a od 7. června na ně útočí, 9. pak i první části 858. granátnického pluku, a k 10. 6. je do bojů proti britskému invasnímu sektoru zapojena většina divise, v oblasti doskokových zón 6th airborne division v okolí francouzského města Bréville. Šlo o jedinou pěší divisi která byla ze sektoru 15. armády tak rychle přesunuta.

Kontakt alespoň některých jejích příslušníků s rotou C 2. praporu rangers, která se 6. 6. vylodila v sektoru Charlie pláže Omaha, a v následujících dnech byla, spolu s rotami A a B a 5. praporem rangers, zapojena do eliminace nepřáítelského odporu za touto pláží a vyproštění rot D, E a F 2. praporu rangers bojujících okolo Pointe du Hoc (8. 6. 1944) a později podporovala  postup vyloděných sil americké 1. a 29. pěší divise z pláže Omaha, není příliš pravděpodobný. O vzdálenosti mezi Pointe du Hoc a oblastí Bréville, na nejvýchodnějším výběžku oblasti vylodění, kde německá 346. divise v období zobrazeném ve filmu Zachraňte vojína Ryana bojovala, si lze učinit představu například z této mapy. • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Vyplňte prosím název
 • *
  Vyplňte prosím text komentáře
 • Vyplňte správně kontrolu
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.