Při útoku sovětských partyzánů ve městě Krasnogvardějsk (dříve a dnes opět Gatčina) nedaleko Leningradu byl smrtelně zraněn SS-Brigadeführer a generál policie Walter Stahlecker, jeden z hlavních aktérů holocaustu.

V letech 1939-1940 zastával Stahlecker post Velitele bezpečnostní policie a SD v Protektorátu Čechy a Morava. Od července 1939 pod něj spadala také Eichmannem zřízená pražská Ústředna pro židovské vystěhovalectví. Poté působil v Norsku a v dubnu 1941 převzal velení nad Einsatzgruppe A, jejímž úkolem po útoku na SSSR bylo v týlu Heeresgruppe A respektive v prostoru Pobaltí likvidovat nepohodlné skupiny obyvatelstva. Podle vlastních hlášení Stahlecker s muži své Einsatzgruppe jen do konce roku 1941 povraždil 249.420 Židů.

Štáb Einsatzgruppe A se v souvislosti s posouváním fronty několikrát stěhoval; od října 1941 byl v někdejším sídle vysoké ruské šlechty v Krasnogvardějsku. Zde byl Stahlecker vážně raněn partyzány. Byl sice rychle převezen do Rigy do nemocnice, avšak následujícího dne, 23. 3. 1942, stejně zemřel. Stahleckerovo tělo poslali do Prahy, kde dosud bydlela jeho rodina a kde mu Heydrich uspořádal státní pohřeb.


Reinhard Heydrich řeční nad rakví Stahleckera, 26.3.1942.