Letadla, letecká válka

 • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Zadejte e-mail, abychom Vás mohli případně kontaktovat
 • *
  Napište text dotazu
 • (maximálně 5 souborů, každý do 500kB)
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky.

 • Hledám výrazy s nejméně třemi znaky
  Lze použít operátorů AND, OR a NOT a libovolného uzávorkování. Přesný výraz skládající se z více slov (např. "U 56") lze uzavřít do uvozovek.

  Příklad: (USA OR (Velká AND Británie)) AND NOT (SSSR OR Německo) nalezne vše, co se týká USA nebo Velké Británie a současně ne Sovětského svazu nebo Německa.
31-40 z 90
<< 1 2 3 4 5 6 7 >>
Po
Pavel - 24. 10. 2007

Kolik leteckých armád Američané nasadili v Pacifiku? Proč používali letouny B-29 jen proti Japonsku a ne i proti Německu? Děkuji.

Karfus Mirek - 3. 10. 2007

7. 5. 1945 byla bombardována obec Miroslav (okr. Znojmo). Chtěl bych vědět kým, pravděpodobně Rusové, taktéž na náměstí bylo vykopáno zřícené ruské letadlo, údajně pilotováno ženou. Zajímalo by mě více informací o typu a pilotovi. Děkuji.

mak - 17. 9. 2007

Dobrý den, před nějakým časem jsem se doslechl o existenci vojenského letectva ve Švýcarsku během druhé světové války. Bylo by nějaké bližší info? Bohužel buď hledám špatně, nebo se o tom nějak moc nepíše. Doslechl jsem se o tomto letectvu formou historky "Němci omylem sestřelili švýcarské letadlo, omluvili se, Švýcaři jako odvetu sestřelili německé letadlo a až poté omluvu přijali", což mi osobně přijde jako vymyšlená historka. Díky předem za odpověď.

jani - 23. 9. 2007

Dobry den, mam jeden technicky dotaz. Nie som strojar, preto sa ospravedlnujem za nepresnost vyjadrovania. U motoroch s valcami pre vrtulove lietadla sa uvadza vykon v kW (pripadne konske sily). U prudovych motoroch je to pre zmenu tah (kN). Je mozny isty prepocet vykonu medzi tymito dvomi typmi motorov? Ako by som zistil, ktory motor z jednej skupiny je kolkokrat vykonnejsi oproti motoru z druhej skupiny?

cooba - 16. 9. 2007

Dobrý den, dočetl jsem se o shození francouzské trikolory na Vítězný oblouk r. 1942. Nevíte nějaké podrobnosti této akce? Děkuji.

Hynek Novák - 9. 7. 2007

Jaké bylo za války nejvyšší číslo perutě od 1. do? Já osobně jsem viděl nejvyšší asi 857. peruť.

Kr. Válek - 2. 8. 2007

Zajímalo by mně, co se stalo s naším letectvem 15. března 1939? Vzali si ho Němci? Nebo mělo nějaké letectvo i vládní vojsko? Nebo kam ta letadla šla?

JK - 18. 7. 2007

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na informace k vraku letounu Focke-Wulf FW 190, sestřeleného dne 17. 12. 1944 při velké letecké bitvě nad Moravou, který byl vyzvednut ve dnech 23.-24.10.1999 v lese Kralovstvi nedaleko obce Grygov (okres Olomouc) pravděpodobně pracovníky Vojenského historického ústavu. V novinovem clanku v Olomouckem dni (prevzato od CTK) se vyjadroval historik J. Rajlich, ze vrak byl prevezen do Leteckeho muzea Praha Kbely a bude připraven k vystavení. Nemáte informaci jestli je již vrak letounu součástí expozice, jaké bylo označení letounu a kdo jej pilotoval při posledním letu? Bylo by někde možné získat fotografie vraku letounu, případně jeho vyzvedávání? JK

Lukáš Veselý - 16. 7. 2007

Dobrý den, chtěl bych se vás zeptat na jednu věc. Po válce jsme pokračovali ve výrobě německých stíhaček Bf 109G/K. Tyto stroje nesly označení AVIA S-199/CS-199 a měly motory JUMO 211F. Já jsem se v jedné knize dočetl, že ješte před vyhořením skladu s originálními motory Daimler-Benz, se stačilo zhotovit pár Bf 109 právě s těmito motory Daimler-Benz, je to pravda? A jestli ano, co se s nimi stalo?

Hynek Novák - 31. 5. 2007

Chtěl bych poprosit o pokus zodpovědět mi tuto těžkou otázku. Existují nějaké záznamy a podrobnosti o leteckém útoku na cvičnou leteckou základnu v Havlíčkově (Německém) Brodu? Jediné co vím, že koncem války byl na tuto základnu podniknut hloubkový nálet RAF, nebo USAAF, ve špatné viditelnosti a že většina německých strojů byla zničena. Jelikož tu žiji, tak od některých pamětníků vím, že jsou dohady že to byly Hurricany pod vedením rodáka Kuttelwaschera. (Později na tomto letišti zatkla Rudá armáda Ericha Hartmanna.) Moc prosím pokuste se mi odpovědět.

31-40 z 90
<< 1 2 3 4 5 6 7 >>
Po