Sovětský bitevní letoun se zřítil vedle radnice v Miroslavi

Sovětský bitevní letoun se zřítil vedle radnice v Miroslavi
Dotaz: Karfus Mirek - 3. 10. 2007

7. 5. 1945 byla bombardována obec Miroslav (okr. Znojmo). Chtěl bych vědět kým, pravděpodobně Rusové, taktéž na náměstí bylo vykopáno zřícené ruské letadlo, údajně pilotováno ženou. Zajímalo by mě více informací o typu a pilotovi. Děkuji.

Miroslav byla skutečně napadena 7. května 1945 sovětským letectvem, a to dokonce opakovaně, protože tudy ustupovaly německé jednotky (včetně 503. těžkého tankového oddílu vyzbrojeného typem PzKpfw VI Tiger II Ausf. B). Hloubkové útoky pokračovaly na jižní Moravě a na Vysočině i následující den.

Kolem poledne byl (pravděpodobně samohybným flakem) sestřelen bitevní letoun Il-2 od 715. pluku 136. bitevní divize 17. letecké armády, jak minulý rok zjistil letecký badatel Jan Mahr. Jeho pilot podporučík P. V. Kravcov (nar. 1924) a střelec vojín N. F. Čertov (1926) zahynuli. Více se dozvíte v článku na webu KVH Litobratřice.

V létě jednaosmdesátého roku členové letecko-archeologické skupiny Z'77 nalezli ve sklepě domu vedle radnice, až ve čtyřmetrové hloubce, velké trosky (např. pancéřovou desku, řídicí páku, dva kulomety, munici, motor apod.) a také kosterní pozůstatky. Ve své dvoudílné reportáži v časopisu Zápisník Jindřich Drebota napsal, že mrtví letci — podporučík Karpitskij a seržant Savčenko — patřili k 92. pluku 4. gardové bitevní divize 5. letecké armády.

Máte pravdu, že informace o tom, že pilotem byla žena, se v této souvislosti objevila (ostatně, není to jediný případ), ale šlo o legendu.

Město bylo značně poškozeno a zemřely desítky jeho obyvatel.

Autor: Filip Vojtášek | Datum: 23. 10. 2007

 • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Vyplňte prosím název
 • *
  Vyplňte prosím text komentáře
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.