Sovětský bitevní letoun se zřítil vedle radnice v Miroslavi

Sovětský bitevní letoun se zřítil vedle radnice v Miroslavi
Karfus Mirek - 3. 10. 2007 - *.cust.nbox.cz

7. 5. 1945 byla bombardována obec Miroslav (okr. Znojmo). Chtěl bych vědět kým, pravděpodobně Rusové, taktéž na náměstí bylo vykopáno zřícené ruské letadlo, údajně pilotováno ženou. Zajímalo by mě více informací o typu a pilotovi. Děkuji.

Miroslav byla skutečně napadena 7. května 1945 sovětským letectvem, a to dokonce opakovaně, protože tudy ustupovaly německé jednotky (včetně 503. těžkého tankového oddílu vyzbrojeného typem PzKpfw VI Tiger II Ausf. B). Hloubkové útoky pokračovaly na jižní Moravě a na Vysočině i následující den.

Kolem poledne byl (pravděpodobně samohybným flakem) sestřelen bitevní letoun Il-2 od 715. pluku 136. bitevní divize 17. letecké armády, jak minulý rok zjistil letecký badatel Jan Mahr. Jeho pilot podporučík P. V. Kravcov (nar. 1924) a střelec vojín N. F. Čertov (1926) zahynuli. Více se dozvíte v článku na webu KVH Litobratřice.

V létě jednaosmdesátého roku členové letecko-archeologické skupiny Z'77 nalezli ve sklepě domu vedle radnice, až ve čtyřmetrové hloubce, velké trosky (např. pancéřovou desku, řídicí páku, dva kulomety, munici, motor apod.) a také kosterní pozůstatky. Ve své dvoudílné reportáži v časopisu Zápisník Jindřich Drebota napsal, že mrtví letci — podporučík Karpitskij a seržant Savčenko — patřili k 92. pluku 4. gardové bitevní divize 5. letecké armády.

Máte pravdu, že informace o tom, že pilotem byla žena, se v této souvislosti objevila (ostatně, není to jediný případ), ale šlo o legendu.

Město bylo značně poškozeno a zemřely desítky jeho obyvatel.

Filip Vojtášek - 23. 10. 2007

 • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Vyplňte prosím název
 • *
  Vyplňte prosím text komentáře
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.