Co se slaví v Británii 11. listopadu

Dotaz: Co se slaví v Británii 11. listopadu
Tazatel: Markéta | Datum: 23. 6. 2015

Proč se slaví konec války v Británii 11. listopadu.

Autor: Algernon | Datum: 24. 6. 2015

Dobrý den,

Britové by 11. listopadu klidně jako den konce války slavit mohli — ostatně stejně jako i my. Tehdy, ovšem roku 1918, vstoupilo v platnost příměří Dohodových mocností s Německem a tím pádem skončila první světová válka.

V Británii (a alespoň v části zemí Commonwealthu — Britského společenství, zejména v někdejších britských dominiích, tedy v Kanadě, Austrálii a na Novém Zélandu) 11. listopadu na tento den připadá vzpomínka na padlé, Remembrance day. (Taktéž se označuje jako Poppy Day — Britové ten den nosí v klopě květ vlčího máku, který je symbolem polí ve Flandrech, zarostlých vlčím mákem.) Totéž platí i pro další státy, např. v USA se slaví Veterans Day (Den veteránů), od roku 2001 je 11. listopad Den válečných veteránů  významným dnem i v ČR.

Jinak samozřejmě Britové slaví i konec 2. světové války v Evropě (a tedy bezpodmínečnou kapitulaci nacistického Německa) v květnu 1945, stejně jako u nás. Připomínají si ale také konec války v Pacifiku, tzv. VJ Day (Victory over Japan Day), kdy Japonsko 2. září 1945 na palubě americké bitevní lodi USS Missouri podepsalo bezpodmínečnou kapitulaci.