Brož NSV, Volkspflege-Medaille, Mutterkreuz

Brož NSV, Volkspflege-Medaille, Mutterkreuz
Dotaz: Lucie - 26. 7. 2015

Dobrý den, prosím o radu. Mám doma 3 vyznamenání z 2. světové války. U dvou víme co znamenají, ale to prostřední z fotografie, tak o něm jsme nikde nic nenašli. Nevíte někdo, co znamenal a o co vlastně jde? Děkuji za radu.

Na fotografii vidíme nahoře postříbřenou čestnou medaili udělovanou za sociální a charitativní práci (Ehrenzeichen für deutsche Volkspflege), většinou v rámci NSV (Nationalsozialistische Volkswohlfahrt), přidružené sociální organizace NSDAP, která pořádala různé charitativní akce (jako např. sbírky zimní pomoci), organizovala dětské školky atd. Členky NSV pracovaly v mateřských školách, nemocnicích apod. Vyznamenání bylo zavedeno od 1. května 1939 ve čtyřech třídách, na fotografii 4. třída (na zadní straně nápis Medaille für deutsche Volkspflege). Medaile má průměr 38 mm a nosí se připevněná na 30 mm široké stužce na levé straně hrudi.

Uprostřed není vyznamenání, ale brož, kterou nosily členky NSV v mateřských školách (Brosche für staatlich geprüfte Kindergärtnerin). Na broži je znak této organizace.

Dole je pak Čestný kříž německé matky (Ehrenkreuz der deutschen Mutter, zkráceně Mutterkreuz). Stříbrný byl udělován matkám se šesti dětmi.


Autor: Vojtěch Šír | Datum: 14. 8. 2015

 • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Vyplňte prosím název
 • *
  Vyplňte prosím text komentáře
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.