Komentáře k: Poměr tankových sil na východní frontě 22. června 1941

Zpět na: Poměr tankových sil na východní frontě 22. června 1941
 • Připravenost?

  HOP 19. 10. 2005 19:08
  Tuchačevskij ve svých teoriích formuloval to, čemu Němci říkali blesková válka. Silné tankové armády operují vysokou rychlostí ve spolupráci s letectvem a protivníkovu obranu prolomí, proniknou do hloubky, obchvátí, odříznou a zničí nepř. jednotky v izolovaném kotli. V obraně zas tankový útok vyčerpává a zeslabuje hlavně hluboce budovaný systém pt překážek, opevnění dělostřelectvo a tank. silné tankové jednotky jsou v záloze na protiútok po vyčerpání energie nepřátelského útoku.

  V předvečer války ale chronicky nedůvěřivý a podezíravý Stalin rozpoutal megačistku v armádě (kterou doposud podobné "radosti" míjely), která smetla i Tuchačevského. (při "výslechu" z něj vymlátili na NKVD "přiznání" ke smyšleným zločinům proti lidu a popravili ho)
  Spolu s Tuchačevským byly odstraněny i jeho myšlenky jako kapitalistické a nepřátelské komunismu. Tankové armády byly rozpuštěny a tanky se využívaly jako podpora pěchoty, tak jako britové za WW I. Tím rozdrobili jejich údernou sílu a udělali z nich v podstatě samohybná děla.
  Základní teze, která platí dodnes:
  Tankové sbory jsou samostatně operující úderné svazy s velikou silou v boji. Pěchota je pro ně podpora, takovej hlídač. NE NAOPAK!!!
  • Re: Připravenost?

   Zdeněk Kříž 9. 10. 2009 08:54
   A to je právě blábol. Tuchačevský preferoval gigantické tankové sbory bez dostatečné podpory dělostřelectvem, mechanizovanou pěchotou a ženisty, nota bene bez spojení, zatímco Guderian vždy prosazoval kombinovaný boj, tedy spolupráci tanků s ostatními druhy zbraní. Proto došli Němci pod Moskvu, i když měli třikrát mín tanků... .
  • Re: Připravenost?

   hugo 10. 5. 2006 12:14
   Tuchacevskym by som sa velmi neohanal. To ako sa predviedol v Polsku vypoveda o jeho schopnostiach viac nez dost.
Zobrazit všechny komentáře k: Poměr tankových sil na východní frontě 22. června 1941