Komentáře k: Poměr tankových sil na východní frontě 22. června 1941

Zpět na: Poměr tankových sil na východní frontě 22. června 1941
 • Připravenost?

  HOP 19. 10. 2005 19:08
  Tuchačevskij ve svých teoriích formuloval to, čemu Němci říkali blesková válka. Silné tankové armády operují vysokou rychlostí ve spolupráci s letectvem a protivníkovu obranu prolomí, proniknou do hloubky, obchvátí, odříznou a zničí nepř. jednotky v izolovaném kotli. V obraně zas tankový útok vyčerpává a zeslabuje hlavně hluboce budovaný systém pt překážek, opevnění dělostřelectvo a tank. silné tankové jednotky jsou v záloze na protiútok po vyčerpání energie nepřátelského útoku.

  V předvečer války ale chronicky nedůvěřivý a podezíravý Stalin rozpoutal megačistku v armádě (kterou doposud podobné "radosti" míjely), která smetla i Tuchačevského. (při "výslechu" z něj vymlátili na NKVD "přiznání" ke smyšleným zločinům proti lidu a popravili ho)
  Spolu s Tuchačevským byly odstraněny i jeho myšlenky jako kapitalistické a nepřátelské komunismu. Tankové armády byly rozpuštěny a tanky se využívaly jako podpora pěchoty, tak jako britové za WW I. Tím rozdrobili jejich údernou sílu a udělali z nich v podstatě samohybná děla.
  Základní teze, která platí dodnes:
  Tankové sbory jsou samostatně operující úderné svazy s velikou silou v boji. Pěchota je pro ně podpora, takovej hlídač. NE NAOPAK!!!

Vaše odpověď:

 • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Vyplňte prosím název
 • *
  Vyplňte prosím text komentáře
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.