V noci z 24. na 25. července 1943 zaútočilo 791 bombardérů RAF na severoněmecký přístav Hamburk. Započala tak operace Gomorrah, série náletů na druhé největší německé město a tehdy i největšího evropského přístavu. Do 3. srpna město zažilo čtyři velké nálety RAF a dva denní útoky těžkých bombardérů USAAF, které se poprvé zapojily do společné operace s britskými spojenci.

Boeingy B-17 8. letecké armády podnikly 25. a 26. července 1943 celkem 252 operačních vzletů, ale narazily na hustý kouř z města hořícího po britském náletu. Protože Američané v té době ještě stále zaměřovali cíl (ponorkové kryty a doky) vizuálně, byl to pro ně nepřekonatelný problém a po dvou dnech se ze společné operace stáhli.

Přehled náletů RAF:

Bombardování Hamburku je jednou z přelomových operací: Hamburk ležel mimo dosah Oboe, proto byl k zaměření cíle poprvé ve větší míře použit palubní radar H2S; do akce se konečně po více než roce dostaly i hliníkové proužky Window, jejichž použití pro německou obranu alespoň zpočátku představovalo značný problém.

Stejně tak je operace Gomorrah opředena mnoha mýty, jako např. že ničivá ohnivá bouře za svůj vznik vděčila neobvykle vysokému poměru zápalných pum v nákladu britských bombardérů. Přitom poměr byl dokonce nižší než běžně, ohnivou bouři způsobily zcela jiné faktory.

Tuto konkrétní noc během padesáti minut na centrální a severozápadní část města svrhlo 728 bombardérů celkem 2284 tun pum. Nálet životem zaplatilo asi 1500 lidí, Bomber Command ztratilo pouhých 12 letadel, tj. 1,52 %, což bylo v porovnání s dřívějškem vynikající číslo.

Za celou kampaň RAF provedlo celkem 3091 vzletů, svrhlo téměř 10 tisíc tun pum a ztratilo 87 bombardérů, tj. 2,81 %. Němců ve druhém největším městě Třetí říše zahynulo asi 42,5 tisíce, z nichž drtivou většinu měla na svědomí ohnivá bouře.