Označení Třetí říše

Dotaz: Označení Třetí říše
Tazatel: Oto Meyer | Datum: 28. 12. 2006

Dobrý deň, chcel by som sa Vás spýtať, prečo presne sa Nemecko označovalo termínom Tretia Ríša. Ďakujem.

Autor: Jakub Skalický | Datum: 2. 1. 2007
Dobrý den,

termínem První říše nacisté označovali Svatou říši římskou národa německého (Sacrum Romanum imperium), jež vznikla za vlády Oty I., přesněji v roce 962. O její zánik se pak největší měrou přičinil Napoleon Bonaparte, jenž ji r. 1806 zrušil a nahradil Rýnským spolkem. Oficiálně to ale byl habsburský císař František II., kdo se právě roku 1806 vzdal římské koruny.

Německé císařství (tedy v nacistické terminologii „Druhá říše“) bylo po porážce Francie vyhlášeno 18. ledna 1871 ve Versailles a jejím císařem byl korunován pruský král Vilém I., ovšem po prohrané první světové válce se říše v listopadu 1918 zhroutila a byla vyhlášena republika.

V návaznosti na tyto státní celky se nacistické Německo samo označovalo Třetí říší; roli tu určitě sehrála jakási návaznost na slavnou minulost. Název ovšem nevydržel dlouho; po anšlusu Rakouska v březnu 1938 se do popředí dostal termín Velkoněmecká říše (Großdeutsches Reich) a poté, co bylo německému tisku „doporučeno“ termín Třetí říše nepoužívat, přišel 10. července 1939 rozkaz samotného Führera zakazující další užívání tohoto označení. Důvodem byly úsměšky odpůrců režimu, relativně malé rozšíření mezi nacistickými pohlaváry a tiskem a do jisté míry i vymezení se proti náboženské Svaté říši římské.


 • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Vyplňte prosím název
 • *
  Vyplňte prosím text komentáře
 • Vyplňte správně kontrolu
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.