Muzeum konference ve Wannsee

Muzeum konference ve Wannsee (Gedenkstätte Haus der Wannseekonferenz) se nachází ve vilové čtvrti na břehu jezera Wannsee ve stejnojmenné čtvrti Berlína. 

Budova ve stylu italského letoviska byla postavena v roce 1915 pro továrníka Ernsta Marliera. Od něj vilu v roce 1921 koupil generální ředitel průmyslového koncernu Friedrich Minoux (navzdory častým spekulacím, Marlier ani Minoux nebyli židovského původu; Minoux se stýkal s nacisty už od roku 1923 a podílel se na arizaci židovského majetku). Za zpronevěru majetku berlínských plynáren byl v roce 1940 Minoux zatčen a byl nucen vilu odprodat nadaci patřící organizaci SS (peníze za prodej posloužily k umoření uložené pokuty). V letech 1941–1945 tak vila sloužila jako zotavovna a místo setkání i ubytování pro vysoké důstojníky SS, policejní představitele spřátelených zemí (také například zástupci Interpolu) a jejich rodiny.

20. ledna 1942 se ve Wannsee sešlo 15 představitelů SS, NSDAP a několika říšských ministerstev, aby se dohodli na koordinaci při deportacích a vraždění evropských židů.

Po válce vila přešla do majetku Západního Berlína a v letech 1952–1988 sloužila jako škola v přírodě. V roce 1984 se zde natáčel hraný dokumentární film Die Wannseekonferenz, což přispělo k úvahám zřídit ve vile muzeum. Od roku 1989 procházela budova rekonstrukcí a muzeum zde bylo otevřeno v lednu 1992.

Muzeum je otevřeno denně, mimo státní svátky. Vstup na individuální prohlídku stálé expozice je zdarma, prohlídka s průvodcem nebo vstup na zvláštní výstavy jsou zpoplatněné.

Muzeum ve stručné a přehledné formě ukazuje dějiny německých židů, dějiny antisemitismu, vzestup nacismu, historii koncentračních táborů a samozřejmě historii holocaustu. Takže kdo chce v Německu a v Berlíně navštívit Židovské muzeum, Památník holocaustu, Topografii teroru a některý z koncentračních táborů, ale nemá na to všechno čas, Muzeum konference ve Wannsee je rychlejší (i levnější) alternativou, kterou nelze než doporučit.
 
Adresa: Haus der Wannsee-Konferenz Gedenk- und Bildungsstätte, Am Großen Wannsee 56-58, 14109 Berlin-Wannsee.
- Honza M. -