Tropenschirmmütze

Dotaz: Tropenschirmmütze
Tazatel: Zmijak2 | Datum: 25. 10. 2009

Dobrý den, nevíte prosím Vás co je to za čepici? Mám dvě, jedna je úplně nová viz foto a druhá používaná. Na přední straně nad kšiltem jsou patrné známky po trojúhelníkové nášivce. Byly nalezené na půdě domu u Moravského Krumlova. Nic jsem o nich nikde nenašel. Děkuji

Autor: ja_62 | Datum: 5. 1. 2010

Dobrý den, jedná se o tropickou čepici s kšiltem a chráničem týlu (Tropenschirmmütze mit Nackenschutz) M1942 německé Luftwaffe, zavedenou pro příslušníky jejích jednotek v severní Africe, a po ztrátě tohoto bojiště Osou i v jiných oblastech Středomoří.

 

Čepice je často nazývána "Hermann Meyer Mütze", podle posměšné přezdívky Hermanna Göringa, vrchního velitele nacistické Luftwaffe. Jeho jméno je s touto čepicí spojeno i tím, že divisi nazvané podle tohoto nacistického činitele se často přezdívalo "divise Hermann Meyer", a během jejího působení ve Středomoří byli její příslušníci touto čepicí vystrojeni.

Čepice je někdy také nazývána "Ramckeho čepice", podle Hermanna Bernharda Ramckeho, velitele Fallschirmjägerbrigade 1 (tato formace byla nejčastěji označována pouze jako "brigáda Ramcke"), také působící na africkém bojišti, která byla první formací, s níž byla tato čepice spojována.

Jednalo se, jak již bylo řečeno výše, o součást tropické výbavy příslušníků Luftwaffe vyslaných na severoafrické bojiště, přičemž "Ramckeho čepice" je asi vzhledově nejvýraznější a nejlépe identifikovatelnou součástí této výstroje.

Součástí čepice byla i týlní rouška připínatelná ke knoflíkům podbradníčku a v týlu čepice, která sloužila jako ochrana zátylku a krku proti slunečnímu záření.

 

Není mi známo jak se mohla konkrétně tato čepice dostat do okolí Moravského Krumlova, nicméně v obecné rovině je známo, že po válce byl tropický výstrojní materiál Wehrmachtu ze skladů na území Československa v jistých počtech ukořistěn, a používán Revolučními gardami, případně později také Pohotovostním plukem 1 NB a v menších počtech i československou armádou. Ani nález této čepice na našem území tedy není vyloučen. • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Vyplňte prosím název
 • *
  Vyplňte prosím text komentáře
 • Vyplňte správně kontrolu
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.