Divize Hermann Göring

Dotaz: Divize Hermann Göring
Tazatel: PETR | Datum: 14. 3. 2007

Zdravím Vás, jaký byl prosím statut, případně výzbroj divize "Hermann Göring"? Byla vytvořena v rámci Luftwaffe, ale prý disponovala i těžkou technikou (tanky PzKpfw VI) a s padákovými myslivci neměla mnoho společného - označení „fallschirmjäger“ bylo pouze čestné? V literatuře se setkávám i s přízvisky "elitní", "divize SS". Děkuji.

Autor: Glynwed | Datum: 15. 3. 2007
Pro odpověď na Vaši otázku bude asi nejlepší stručně popsat celý vývoj této jistě zvláštní jednotky.

Kořeny sahají až do roku 1933, kdy Hermann Göring, coby pruský ministr vnitra, založil Polizei Abteilung z.b.V. (policejní prapor zvláštního určení), který byl v prosinci 1933 přejmenován na Landes Polizei Gruppe "General Göring". V dubnu 1935 byla tato jednotka reorganizována a vznikl z ní pluk - Regiment "General Göring", který byl v září 1935 oficiálně včleněn do Luftwaffe jako protiletadlová jednotka. V rámci tohoto pluku vznikla z řad dobrovolníků první parašutistická jednotka německé armády - IV. Fallschirm Schützen Bataillon.
Regiment "General Göring" - 1937 
- Stab
- I. (schwere) Flak Abteilung
- II. (leichte) Flak Abteilung
- III. Wach Bataillon
- IV. Fallschirm Schützen Bataillon

Tento prapor se účastnil obsazení Rakouska, ale v květnu 1938 byl z pluku vyjmut a předán nově tvořené 7. Flieger Division, kde dostal označení I/1.Fallschirm Jäger Regiment. Pluk byl nyní organizován pouze jako protiletadlová jednotka a mimo již zmiňované účasti na anšlusu Rakouska v březnu 1938 se podílel i na obsazení Sudet v září 1938 a obsazení zbytku ČSR v březnu 1939. V září 1939 pluk zabezpečoval protiletadlovou obranu Berlína a do bojů v Polsku prakticky nezasáhl.

Regiment "General Göring" - 1939 
- Stab
- I. (schwere) Flak Abteilung
- II. (leichte) Flak Abteilung
- III. Scheinwerfer Abteilung
- IV. (leichte) Flak Abteilung
- Wach Bataillon

Během bojů na západě v roce 1940 se část pluku účastní tažení v Norsku a větší část pluku se účastní bojů v Holansku, Belgii a ve Francii, kde později zaujímá pozice v okolí Paříže. Na konci roku 1940 se pluk vrátil zpět do Německa. Během bojů na Balkáně v dubnu 1941 se pluk přesunul do rumunského města Ploešti, kde zajišťuje protileteckou obranu tamních naftových polí. V červnu 1941 se pluk účastní útoku na SSSR a bojuje např. u Kyjeva a Brjanska. Na konci roku 1941 je pluk stažen zpět do Německa, kde je v červenci 1942 přeorganizován na Brigade "Hermann Göring" a následně v říjnu 1942 na Division "Hermann Göring". Součástí divize se stal i 5. Fallschirm Jäger Regiment, který vytvořil třetí pluk pěchoty jako Jäger Regiment a jeho příslušníci nosili na límci žluté výložky výsadkářů.

Division "Hermann Göring" - 1942 
- Grenadier Regiment 1 "HG"
- Grenadier Regiment 2 "HG"
- Jäger Regiment "HG"
- Panzer Regiment "HG"
- Flak Regiment "HG"
- Artillerie Regiment "HG"
- Aufklärungs Abteilung "HG"
- Panzer Pionier Bataillon "HG"

Divize byla od listopadu 1942 postupně odesílána do Afriky, kde měla pomoci zastavit postup amerických jednotek v Tunisku, které se zde vylodily v rámci operace TORCH. Jak je známo, toto se však německým jednotkám nepodařilo a tak zbytek divize kapituloval v květnu 1943 v severní Africe před spojeneckými jednotkami. Část divize se podařilo evakuovat na Sicílii, kde byla divize znovu vytvořena a tentokrát obdržela jméno Panzer Division "Hermann Göring". Tankový pluk divize se skládal ze tří oddílů a byl vyzbrojen tanky PzKpfw III, PzKpfw IV a samohybnými děly StuG III, později obdržel také tanky PzKpfw V.

Panzer Division "Hermann Göring" - 1943 
- Panzer Grenadier Regiment 1 "HG"
- Panzer Grenadier Regiment 2 "HG"
- Panzer Regiment "HG"
- Flak Regiment "HG"
- Panzer Artillerie Regiment "HG"
- Aufklärungs Abteilung "HG"
- Panzer Pionier Bataillon "HG"

Divize bojuje v červenci 1943 na Sicílii proti spojeneckým jednotkám, které se zde vylodily v rámci operace HUSKY a nakonec je spolu s dalšími německými jednotkami evakuována do Itálie. V září bojuje divize proti spojeneckému výsadku u Salerna a během října ustupuje přes Neapol na tzv. Gustavovu linii. Divize bojuje v okolí Monte Cassino a v lednu 1944 je přesunuta k Anziu proti dalšímu spojeneckému výsadku. V dubnu 1944 je divize stažena z fronty, doplněna a přejmenována na Fallschirm Panzer Division "Hermann Göring". Divize se ještě v květnu 1944 účastní bojů v okolí Říma, ale pak je poslána na východní frontu.
   
Fallschirm Panzer Division "Hermann Göring" - 1944 
- Fallschirm Panzer Grenadier Regiment 1 "HG"
- Fallschirm Panzer Grenadier Regiment 2 "HG"
- Fallschirm Panzer Regiment "HG"
- Fallschirm Panzer Artillerie Regiment "HG"
- Fallschirm Panzer Aufklärungs Abteilung "HG"
- Fallschirm Panzer Pionier Bataillon "HG"
- Fallschirm Panzer Füsilier Bataillon "HG"

V srpnu 1944 se divize účastní svých prvních bojů proti sovětským jednotkám severně od Varšavy. V říjnu 1944 je pak učiněn poslední krok ve vývoji divize "Hermann Göring" - je rozhodnuto o vytvoření Panzer Korps "Hermann Göring" a rozdělením původní divize vznikají Fallschirm Panzer Division 1 "Hermann Göring" a Fallschirm Panzer Grenadier Division 2 "Hermann Göring". Tyto dvě divize jsou pak až do konce války na východní frontě, kde v květnu 1945 padly do sovětského zajetí jižně od Drážďan.

Fallschirm Panzer Division 1 "Hermann Göring" - 1945 
- Fallschirm Panzer Grenadier Regiment 1 "HG"
- Fallschirm Panzer Grenadier Regiment 2 "HG"
- Fallschirm Panzer Regiment "HG"
- Fallschirm Panzer Artillerie Regiment 1 "HG"
- Fallschirm Panzer Aufklärungs Abteilung 1 "HG"
- Fallschirm Panzer Pionier Bataillon 1 "HG"
- Fallschirm Panzer Füsilier Bataillon 1 "HG"

Fallschirm Panzer Grenadier Division 2 "Hermann Göring" - 1945 
- Fallschirm Panzer Grenadier Regiment 3 "HG"
- Fallschirm Panzer Grenadier Regiment 4 "HG"
- Fallschirm Sturmgeschütz Abteilung "HG"
- Fallschirm Panzer Artillerie Regiment 2 "HG"
- Fallschirm Panzer Aufklärungs Abteilung 2 "HG"
- Fallschirm Panzer Pionier Bataillon 2 "HG"
- Fallschirm Panzer Füsilier Bataillon 2 "HG"

Jak je z výše nastíněného vývoje vidět, v době kdy byl divizi přidělen název Fallschirm neměla tato jednotka s výsadkovým vojskem již prakticky nic společného. Můžeme tedy tento přídomek chápat pouze jako čestný naznačující jistou elitnost jednotky v rámci Luftwaffe, případně naznačující jistou historickou spojitost mezi touto divizí a prvními výsadkovými jednotkami, které z ní vzešly. V literatuře, zvláště té předlistopadové, se můžeme často dočíst, že se jednalo o jednotku SS, což je samozřejmě nesmysl (ale takové nepřesnosti bývají i v memoárech řady sovětských generálů). Na závěr můžeme tedy říci, že divize se řadila nejen v rámci Luftwaffe opravdu mezi ty elitní, stejně jako tomu bylo např. u Wehrmachtu s Panzer Grenadier Division "Großdeutschland". • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Vyplňte prosím název
 • *
  Vyplňte prosím text komentáře
 • Vyplňte správně kontrolu
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.