poručík Vendelín Opatrný

Dotaz: poručík Vendelín Opatrný
Tazatel: Nevoral Marek | Datum: 27. 12. 2010

Dobrý den. Chci se dozvědět něco o příslušníku čsl. armády v SSSR Vendelínu Opatrném.Získal jsem po něm nějaké věci,tak bych byl rád i za foto.Moc děkuji

Autor: Honza M. | Datum: 28. 12. 2010

Vendelín Opatrný (10.3.1908 - 31.10.1944) pocházel z Týniště nad Orlicí. Základní voj. službu absolvoval ve Fryštátu jako kulometčík.

Po vypuknutí občanské války ve Španělsku se jako přesvědčený komunista přihlásil do Interbrigád; stal se komisařem čs. kulometné čety Klementa Gottwalda. Za svou odvahu a velitelské schopnosti obdržel několik španělských vyznamenání. V době ohrožení ČSR se vrátil do vlasti a nastoupil k hraničářskému praporu 3 v Žamberku. Po okupaci emigroval v srpnu 1939 do Polska a po porážce Polska emigroval do SSSR, kde pracoval jako dělník.

V únoru 1942 vstoupil do vznikajícího čs. vojska v Buzuluku jako kulometčík. Účastnil se boje u Sokolova a po absolvování důstojnícké školy se stal velitelem kulometné čety v hodnosti rotmistra. Za statečnost v bojích u Kyjeva a Bílé Cerkve obdržel několik československých a sovětských vyznamenání. V říjnu 1944 povýšen do hodnosti poručík.

Padl 31.10.1944 v bojích o Dukelský průsmyk.

Další podrobnosti (vč. portrétu) viz např. v knihách
kol. autorů: Vojenské osobnosti československého odboje 1939-1945. Praha 2005.
Brož, M.: Hrdinové od Sokolova. Praha 2006.

Na závěr bych Vás chtěl požádat, pokud skutečně máte věci po tomto hrdinovi, abyste se obrátil na Vojenský historický ústav v Praze (zde odkaz na web s kontakty), kde budou mít jistě zájem si je alespoň prohlédnout.


Komentáře

 • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Vyplňte prosím název
 • *
  Vyplňte prosím text komentáře
 • Vyplňte správně kontrolu
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.