Operace Jubilee - vylodění u Dieppe

Dotaz: Operace Jubilee - vylodění u Dieppe
Tazatel: Agarwaen | Datum: 6. 2. 2006

Někdy v roce 1940 nebo 1941 došlo k vylodění u Dieppe. Měla ta akce nějaký rozsáhlejší význam? Nebo co vlastně znamenala, protože se mi nedaří získat o ní nějaké podrobnosti.

Autor: Jakub Skalický | Datum: 7. 2. 2006
Zmiňovaný nájezd na Dieppe — operace Jubilee — se uskutečnil 19. srpna 1942. Provedly jej hlavně kanadské jednotky, jmenovitě 2nd Infantry Division (2. pěší divize) ve složení 4th, 6th Infantry Brigade (4. a 6. pěší brigáda), podporovaná 14th Tank Battalion (14. tankovým praporem). Operace se zúčastnily také britské speciální oddíly — No. 3 a No. 4 Commando (3. a 4. Commando) a Royal Marine A Commando. Nádavkem ještě u Dieppe sbíralo zkušenosti padesát příslušníků amerických Rangers. To vše bylo z moře podporováno osmi torpédoborci (HMS Calpe — ten byl zároveň velitelskou lodí —, HMS Fernie, HMS Brocklesby, HMS Garth, HMS Albrighton, HMS Berkeley, HMS Bleasdale a ORP Slazak), 9th a 13th Minesweeper Flotilla (9. a 13. flotilou minolovek) a množstvím menších plavidel. Ze vzduchu celou armádu kryla No. 11 Group Fighter Command RAF pod velením Air Vice-Marshala Trafforda Leigh-Malloryho, jemuž v tu dobu podléhalo 46 squadron (perutí) Spitfirů, 8 sqn Hurricanů, 3 sqn Typhoonů a 4 sqn Mustangů, plus 5 sqn Bostonů, 2 sqn Blenheimů a 1 sqn Beaufighterů. Zapojili se i Američané, do diverzního náletu vyslali 340th, 341st, 342nd a 414th Bomber Squadron (340., 341., 342. a 414. bombardovací squadronu) z 97th Bombardment Group USAAF. Oblast Dieppe bránila německá 302. Infanteriedivision (pěší divize).

Nájezd samotný se setkal s neúspěchem, neboť nešťastnou shodou náhod došlo k předčasnému varování obránců a útočníci se tak setkali s urputnou obranou. Operačních cílů nebylo dosaženo a Kanaďané se museli stáhnout s těžkými ztrátami.

Pro podrobný popis bojů doporučuji například:

Jaký byl vlastně význam dieppské operace? Pro Spojence se jednalo o neocenitelnou zkušenost, bohužel draze zaplacenou hlavně kanadskými životy. Ukázalo se, že idea útoku na těžce bráněný přístav je nerealizovatelná, že je třeba speciálního vybavení (např. „Hobbarts Funnies“) či že je nezbytná naprostá vzdušná nadvláda. Toto vše se poté projevilo a zužitkovalo při plánování invaze do Francie, operace Overlord.

Často se uvádí, že nad Dieppe byly ozkoušeny i tzv. invazní pruhy, které měly jednoznačně rozlišit spojenecké stroje od německých. Není tomu tak, invazní pruhy byly namalovány na spojenecká letadla při přípravě operace Rutter. Mělo se jednat o operaci podobnou Jubilee, ale kvůli nepříznivému počasí byla 7. července 1942 zrušena a invazní pruhy ze strojů smyty. Nad Dieppe již stroje takto označeny nebyly. O operaci Rutter si do osobního deníku F/Lt Bohuslav Kimlička z 310. sqn zapsal: „… Mělo se pořádat nějaké veliké divadlo, na druhé straně. Jen počasí nám nepřálo. Tak jsme tam [na letišti Redhill, kam byli naši letci přesunuti; pozn.aut.] zůstali týden, udělali několik ‚practise wingů‘, napruhovali předky Spitfirů, aby vypadaly jako vosy, podívali se do Londýna (kde o válce zatím nevědí), pobavili se a potěšili několik děvčat v Redhillu — a odletěli domů bez jediného sweepu.“

Pro zajímavost, ani operace Jubilee není prosta československého nádechu — vzdušných operací nad francouzským přístavem se zúčastnily 310. a 312. squadrona RAF, jež byly dočasně převeleny k No. 11 Group a s 350. (belgickou) squadronou vytvořily na letišti Redhill (sektor Kenley) wing, jemuž velel W/Cdr Karel Mrázek, DFC. Čs. stíhači odlétali 72 operačních letů v celkové době trvání 122,02 letových hodin, při nichž Luftwaffe utrpěla následující ztráty:
 • Do 217: jeden a půl sestřelený, tři pravděpodobně sestřelené a devět poškozených
 • Fw 190: dva pravděpodobně sestřelené a čtyři poškozené
 • Ju 88: jeden poškozený
 • Bf 110: jeden poškozený
Celkové skóre tedy vychází 1,5 / 5 / 15. V bojích nebyl ztracen žádný Čechoslovák. Třetí čs. stíhací squadrona RAF, 313., se operace nezúčastnila — zůstal na ni nevděčný úkol chránit domovský, exeterský sektor.


Komentáře

 • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Vyplňte prosím název
 • *
  Vyplňte prosím text komentáře
 • Vyplňte správně kontrolu
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.