Medaile za potlačení SNP

Dotaz: Medaile za potlačení SNP
Tazatel: Petr Kolář | Datum: 17. 1. 2009

Dobrý den. Dnes mně kontaktoval starý pán z vedlejší vesnice. Nabídl mi něm vyznamenání za potlačení SNP (Slovenské národní povstání). Podotýkám neviděl jsem ho. Tvrdí, že ho má po svých předcích. Mělo by se jednat o odznak jako např STALINGRAD, BRESLAU (štít). Tvrdí, že bylo uděleno pouze 6 kusů, vyšším hodnostem SS a WH. DOTAZ: pokud vyznamenání existuje, tak prosím o foto a údaje o tomto vyznamenání. Já jsem nic takové ho ve své databázi nenašel. Za případnou odpověď děkuji. Zdraví P.Kolář pekoll.

Autor: Vojtěch Šír | Datum: 25. 1. 2009
Dobrý den,

není mi známo, že by existovalo nějaké zvláštní německé vyznamenání za potlačení SNP.
Mohlo by jít ale o slovenskou medaili „Za osobnú statočnosť“ z podzimu 1944, která bývá někdy v zahraniční literatuře nepřesně označována jako „medaile za potlačení SNP“. Udělovala se příslušníkům slovenské armády nebo spřátelených armád. Medaile existuje ve dvou velikostech - menší o průměru 30 mm a větší o průměru 36 mm. Velká i malá medaile má pak tři stupně: bronzová, stříbrná a zlatá (ve skutečnosti jen pozlacené stříbro). Na medaili je podobizna Jozefa Tisa s nápisem „I. Prezident republiky 14. III. 1939“ a na zadní straně slovenský dvojkříž a nápis „Za Boha. Za národ.“.


Foto z knihy D. Littlejohn: Foreign Legions of the Third Reich vol. 3, 1985

Kolik a komu mělo být těchto medailí uděleno mi není známo, ale vyskytují se velmi zřídka, velký i malý I. stupeň se zřejmě neuděloval vůbec.

Na známé přehlídce v Banské Bystrici 30. října 1944, kde Vodca a prezident Jozef Tiso vyznamenával německé vojáky, uděloval slovenské vyznamenání „Za hrdinstvo“ (z roku 1939) II. a III. stupně, jak je dobře vidět na známé fotce. Některým vyšším německým důstojníkům pak udělil Vojenný víťazný kríž různých tříd.


Foto z knihy Banská Bystrica, Orbis, Praha 1944