Medaile za potlačení SNP

Medaile za potlačení SNP
Dotaz: Petr Kolář - 17. 1. 2009

Dobrý den. Dnes mně kontaktoval starý pán z vedlejší vesnice. Nabídl mi něm vyznamenání za potlačení SNP (Slovenské národní povstání). Podotýkám neviděl jsem ho. Tvrdí, že ho má po svých předcích. Mělo by se jednat o odznak jako např STALINGRAD, BRESLAU (štít). Tvrdí, že bylo uděleno pouze 6 kusů, vyšším hodnostem SS a WH. DOTAZ: pokud vyznamenání existuje, tak prosím o foto a údaje o tomto vyznamenání. Já jsem nic takové ho ve své databázi nenašel. Za případnou odpověď děkuji. Zdraví P.Kolář pekoll.

Dobrý den,

není mi známo, že by existovalo nějaké zvláštní německé vyznamenání za potlačení SNP.
Mohlo by jít ale o slovenskou medaili „Za osobnú statočnosť“ z podzimu 1944, která bývá někdy v zahraniční literatuře nepřesně označována jako „medaile za potlačení SNP“. Udělovala se příslušníkům slovenské armády nebo spřátelených armád. Medaile existuje ve dvou velikostech - menší o průměru 30 mm a větší o průměru 36 mm. Velká i malá medaile má pak tři stupně: bronzová, stříbrná a zlatá (ve skutečnosti jen pozlacené stříbro). Na medaili je podobizna Jozefa Tisa s nápisem „I. Prezident republiky 14. III. 1939“ a na zadní straně slovenský dvojkříž a nápis „Za Boha. Za národ.“.


Foto z knihy D. Littlejohn: Foreign Legions of the Third Reich vol. 3, 1985

Kolik a komu mělo být těchto medailí uděleno mi není známo, ale vyskytují se velmi zřídka, velký i malý I. stupeň se zřejmě neuděloval vůbec.

Na známé přehlídce v Banské Bystrici 30. října 1944, kde prezident Tiso vyznamenával německé vojáky, uděloval slovenské vyznamenání „Za hrdinstvo“ (z roku 1939) II. a III. stupně, jak je dobře vidět na známé fotce. Některým vyšším německým důstojníkům pak udělil Vojenný víťazný kríž různých tříd.


Foto z knihy Banská Bystrica, Orbis, Praha 1944
Autor: Vojtěch Šír | Datum: 25. 1. 2009