Kdy tedy válka skončila? Proč slavíme už 8. května?

Dotaz: Kdy tedy válka skončila? Proč slavíme už 8. května?
Tazatel: G (zase já) | Datum: 12. 1. 2006

Dobrý den, ve FAQ máte napsáno, že 2.SV skončila 9.května 1945. Proč tedy slavíme už 8.května? Jak je to tedy správně? Četl sem přepis dokumentu německé kapitulace (myslím, že na těcto stránkách) a byl podepsán těsně před půlnocí a bylo tam s okamžitou platnosí, tak jsem zmatený. Potřeboval bych vědět, kdy tedy válka skončila. Nechci vědět, co se říká, ale jak je to správně z historického a diplomatického hlediska. Dost jsem se chytil s učitelkou kvůli tomuto, tak by mě to moc zajímalo.

Autor: Honza M. | Datum: 26. 1. 2006

Především děkuji za podnětný dotaz, odpověď rozdělím do dvou částí:

1) kdy tedy válka skončila?
Vojenská kapitulace Německa byla podepsána v Remeši, v noci ze 6. na 7. května. Jako okamžik, do kterého měly německé ozbrojené síly zastavit bojové akce, byl stanoven 8. květen, 23:01 hodin letního středoevropského času. Na nátlak Stalina byl kapitulační akt zopakován 8. května v Berlíně, za účasti významných sovětských generálů. Na samotném textu kapitulace se tím nic podstatného nezměnilo, německá armáda měla zastavit boj ve 23:01h. Kvůli různým komplikacím došlo k podpisu druhé kapitulace se zpožděním – různé historické publikace uvádějí skončení kapitulačního aktu ve 23:33 nebo 23:43h SEČ, tedy 0:33 nebo 0:43h moskevského času.

Stalin již předtím také chtěl, aby Den vítězství byl vyhlášen až poté, co kapitulace vstoupí v platnost, tedy 9. května. V tomto bodě neuspěl, protože zprávy o kapitulaci pronikly na veřejnost už 7. května a západní Spojenci tedy vyhlásili Den vítězství 8. května odpoledne, Stalin až 9. května ráno.

Při sestavování FAQ jsem vycházel z různých knih, vč. těch, které byly sepsány před rokem ’89. Datum konce války jsem určil podle nejpodrobnější z nich a i když jsem si uvědomoval, že se český autor drží oficiální sovětské verze (9. květen - Den vítězství), neuvědomil jsem si, že uvádí moskevské časy (podpis berlínské kapitulace 9. května po půlnoci), za což se omlouvám.

Tedy bez ohledu na to, že Praha byla osvobozena až 9. května, že poslední německé jednotky v českých zemích kapitulovaly až 11. května, a že poslední německé jednotky v Evropě kapitulovaly až 15. května, válka v Evropě oficiálně skončila 8. května 1945 ve 23:01.

 

2) proč tedy slavíme už 8. května?
Protože tak rozhodl parlament v roce 1991. Je to důsledek politického rozhodnutí, stejně jako před tím byl státní svátek 9. května, rovněž z politických důvodů. Samozřejmě je to všechno trochu složitější – podrobněji se tomu budu věnovat v samostatném článku.
Díky za inspiraci.Komentáře

 • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Vyplňte prosím název
 • *
  Vyplňte prosím text komentáře
 • Vyplňte správně kontrolu
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.