Allgemeine SS

Dotaz: Allgemeine SS
Tazatel: Anet | Datum: 21. 2. 2007

Jaký byl rozdíl mezi Waffen SS a Allgemeine SS? A jak byla vysoká hodnost důstojníka této organizace a co spadalo do jeho kompetencí a povinností? Mohl být převelen do Ruska? Děkuji.

Autor: Glynwed | Datum: 27. 2. 2007
Rozdíl mezi Allgemeine SS a Waffen SS byl velmi výrazný. Waffen SS byla vojenská složka SS  (během války v podstatě čtvrtá složka branné moci) určená k bojům přímo na frontě. Tyto svazky se organizovaly do divizí, později byly formovány také sbory a armády SS, i když to nutně neznamenalo, že v těchto vyšších svazcích byly pouze divize SS. Tyto útvary byly organizovány velmi podobně jako ozbrojené složky Wehrmachtu a podléhaly velení OKH (Oberkommando des Heeres).

Oproti tomu Allgemeine SS se starala hlavně o situaci v Německu a týlových oblastech zabraných území. Hlavní složkou Allgemeine SS byl její represivní aparát, známý jako RSHA (Reichssicherheitshauptamt - Hlavní říšský bezpečnostní úřad), jehož součástí byla např. tajná státní policie (Geheimestaatspolizei - Gestapo) nebo bezpečnostní služba (Sicherheitsdienst - SD). Do rámce Allgemeine SS pak spadaly i Hlavní rasový a osidlovací úřad (Rasse- und Siedlungshauptamt), Inspektorát koncentračních táborů atd. Pracovníci Allgemeine SS nosili uniformy jiného střihu než Waffen SS a na pravém límci nenosili runy SS.

Důstojník Allgemeine SS mohl mít hodnost od podporučíka (SS-Untersturmführer) po generálplukovníka (SS-Oberstgruppenführer), s tím že za tyto hodnosti se ještě přidávalo označení hodnosti policie (např. SS-Oberstgruppenführer und Generaloberst der Polizei).

Příslušník Allgemeine SS mohl být převelen do Ruska jako příslušník jakéhokoliv oddílu bezpečnostního aparátu (protipartyzánská jednotka, služebna Gestapa apod.) na okupovaném území. Mohl být samozřejmě zařazen také do některé divize Waffen SS - buď jako dobrovolník nebo mohl dostat rozkaz hlásit se u Waffen SS. S postupem času a s narůstajícími ztrátami to byl jeden ze způsobů jak pro Waffen SS získat nové rekruty.


 • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Vyplňte prosím název
 • *
  Vyplňte prosím text komentáře
 • Vyplňte správně kontrolu
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.