Název amerického letectva v době druhé světové války

Název amerického letectva v době druhé světové války

Jedním z velkých nešvarů je uvádění nesprávného názvu pro leteckou složku americké armády v období druhé světové války – správný tvar: USAAF (United States Army Air Forces). Je smutné, že toto špatné označení můžeme najít i na pomnících padlých amerických pilotů z druhé světové války, kteří zahynuli na území tehdejšího Protektorátu - za všechny jmenujme pomník 1st/Lt Williama R. Preddyho z 339th FG (Fighter Group) blízko osady Záluží v jižních Čechách, na kterém se uvádí: „Zde 17. dubna 1945 smrtelně havaroval pilot US Air Force (USAF)“.


Fotografie pomníku 1st/Lt. Williama R. Preddyho z 339th FG, který se nachází nedaleko Záluží (okres Český Krumlov). Povšimněte si chybného označení: US Air Force - správně má být US Army Air Forces.

Americké letectvo vzniklo 1. srpna 1907 jako složka americké armády (US Army) pod názvem US Signal Corps. V průběhu první světové války a v době meziválečné prodělala letecká složka US Army (vlastní letecké síly měla US Navy a US Marine Corps) velký rozvoj, a tak se postupně měnila struktura a pochopitelně také název (pro vývoj názvů doporučuji tento odkaz). V průběhu třicátých let se americké letectvo nazývalo US Army Air Corps. Tento název mu vydržel až do 20. června 1941, kdy se název změnil na US Army Air Forces. Když tedy USA vstoupilo do války (po japonském útoku na americkou základnu Pearl Harbor dne 7. prosince 1941), zněl oficiální název takto: UNITED STATES ARMY AIR FORCES (USAAF). Jak je z názvu patrné, stále ještě zůstalo, byť spíše po formální stránce, jako součást US Army. Teprve po druhé světové válce, 18. září 1947 (podle zákona National security act z roku 1947), se název změnil do současné podoby – US Air Force.

bush - 10. 5. 2007

 • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Vyplňte prosím název
 • *
  Vyplňte prosím text komentáře
 • Vyplňte správně kontrolu
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.