Hloubkaře pilotovali černoši

Hloubkaře pilotovali černoši

Svědci útoků spojeneckých stíhacích letounů (tzv. hloubkařů nebo kotlářů) na železniční dopravu za druhé světové války jsou nezřídka přesvědčeni o tom, že všichni jejich piloti byli černoši. Podobné tvrzení se objevuje i v kronikách (např. obce Včelná - http://www.vcelna.cz/kronika/dil_2/2080.htm) a regionální literatuře.

Vysvětlení tohoto omylu je celkem jednoduché: Hloubkaři totiž létali poměrně nízko nad zemí, lidé tak mohli pilota spatřit v tmavé kukle a s kyslíkovou maskou na obličeji.

Je celkem známým faktem, že američtí piloti černé pleti tehdy sloužili pouze v 332. stíhací skupině, která byla zařazena - jako jedna ze sedmi stíhacích skupin - do sestavy 15. letecké armády, do jejíhož operačního prostoru spadaly i české země. (O postavení Afroameričanů v americké armádě za války viz samostatný článek.) Není tedy vyloučeno, že na pozemní cíle u nás zaútočila i 332. skupina (viz níže), ale míra pravděpodobnosti je poměrně malá a rozhodně nelze tvrdit, že se na takové akce specializovala.

Je třeba zdůraznit, že aktivita hloubkařů kulminovala až v dubnu 1945, kdy naprostá většina útoků byla provedena stíhači taktické 9. letecké armády, která v řadách létajícího personálu Afroameričany neměla.

Skupinu tvořily perutě č. 99. (původně samostatná), 100, 301 a 302. Během svého operačního nasazení piloti sestřelili 111 nepřátelských letounů (včetně tří proudových Me 262) a na zemi zničili 150 dalších. Šedesát příslušníků skupiny padlo.

Do historie letecké války nad českými zeměmi se 332. stíhací skupina zapsala minimálně dvakrát. 24. srpna 1944 podnikl 1/Lt Charles E. McGee z 302. peruti druhý doložený hloubkový útok v českých zemích (a první v protektorátě) - cílem se stal pravděpodobně vojenský transport u Čáslavi. Předtím poslal k zemi německý Fw 190. Údajně byl napaden také odstavený vlak na pardubickém nádraží. 332. skupina měla ten den za úkol doprovodit americké bombardéry při náletu na rafinérii v Pardubicích.

Druhá událost se stala 26. dubna 1945. Krátce po poledni se šest mustangů z 332. skupiny střetlo jižně od Prahy s pěti Bf 109. Výsledek byl jednoznačný ve prospěch amerických pilotů, kterým byly přiznány čtyři sestřely.

Zdroje:
RAJLICH, Jiří. Mustangy nad protektorátem : Operace britského a amerického letectva nad českými zeměmi a německá obrana. Praha: MBI, 1997, s. 46.
RAJLICH, cit. dílo, s. 129-130.

Filip Vojtášek - 11. 8. 2007

 • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Vyplňte prosím název
 • *
  Vyplňte prosím text komentáře
 • Vyplňte správně kontrolu
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.