Komentáře k: Rudolf Gaura

Zpět na: Rudolf Gaura
 • Neskutocny príbeh

  ls 10. 11. 2011 23:56
  Cital som to jednym dychom...dakujem
 • Oprava

  Černý Antonín 16. 7. 2011 22:00
  Opravte prosím popisky u několika fotografií. Je tam uveden Gerhard / na foto z Ruska /. Také popisek, že je Rudolf na pracoviští svého otce je asi mylný. Řekl bych, že je na svém pracovišti / asi rozvodna/ .
  • Re: Oprava

   Honza 5. 9. 2011 16:17
   Dobrý den. Jsem téhož názoru. Je to určitě elektrotechnické zařízení. Pravděpodbně se jedná o tu rozvodnu-kobky pro jednotlivé vysokonapětové rozvodné linky.

   Žádné podobné zařízení rozhodně předválečné ČSD neměly (resp. měly-ale pouze v Praze).

   Prosím o opravu, díky.
   • Re: Oprava

    Glynwed 12. 1. 2012 07:56
    Děkuji za upozornění, v článku opraveno.
 • národní spolehlivost

  Tomáš Skála 12. 7. 2011 14:38
  Dobrý den. Chtěl bych se zeptat, jak mohlo být dotyčnému vydáno osvědčení o čsl. národní spolehlivosti, vzhledem k jeho působení v řadách německého letectva (armády)? Děkuji. Tomáš Skála
  • Re: národní spolehlivost

   Černý antonín 19. 7. 2011 16:15
   Pane Skála, i bez příručky pro Národní výbory, jen s použitím zdravého rozumu, lze odvodit, že lidé jako pan Gaura neopustili ČSR aby proti ní bojovali, ale republika opustila je a ponechala je jejich osudu.Jsem z Ostravy a s mnoha těšínskými a hlučínskými vojáky, kteří měli podobné válečné osudy jsem se znal osobně. Třeba i s těmi kteří se vraceli domů až po roce 1950.A spousta jejich kamarádů se nevrátila vůbec.
  • Re: národní spolehlivost

   Igor Gaura 15. 7. 2011 15:04
   upřesnění odpovědi

   PNV
   Příručka pro národní výbory
   Přehled předpisů O Němcích a osobách považovaných za Němce sestavil Josef Šebestík a Dr. Zdeněk Lukeš, úředníci ministerstva vnitra, II. Odbor

   VI.
   Češi původem, kteří se přihlásili za Němce v době zvýšeného ohrožení republiky, jsouce donuceni nátlakem nebo okolnostmi zvláštního zřetele hodnými, posuzují se podle ustanovení § 1, odst. 4 dekretu č. 33/45 Sb. To znamená, že jim bude zachována česká nebo slovenská národnost a československá státní příslušnost, bude- li jim vydáno osvědčení o národní spolehlivosti, schválené ministerstvem vnitra (Směrnice č. A-4600-16/8-46 – ref. A, č. 5).
   Stíhání pro provinění podle dekretu č. 138/45 Sb. Má i v těchto případech místo. Zjištěný nátlak nebo jiné mimořádné zřetele hodné okolnosti nutno posouditi s hlediska § 2 tr. Zákona (neodolatelné donucení nebo stav nouze).
   Jelikož podle ustanovení dekretu č. 33/45 S. jsou takové osoby výsloveně prohlašovány za osoby národnosti české nebo slovenské, nevztahuje se na ně dekret č. 108/45 Sb., a lze míti za to, že na ně nedopadá ani dekret č. 12/45 Sb., i když zde je speciální ustanovení § 2 téhož dekretu, ježto jde v podstatě o odčinění násilné germanisace (nebylo zde volného projevu hlášení k německé národnosti).
   Odsun těchto osob však je v každém případě výslovně zakázán oběžníkem min. vnitra č. B-300/3961-46 ze dne 11. 6. 1946, tedy i v těch případech, ve kterých byla žádost o čs. Stát. občanství s konečnou platností zamítnuta.
   Pokud se takové osoby dopustily individuálních trestných činů, upozorňuje se na čl. III. Cit. Oběžníku, odsun jejich je však nepřípustný.
   Nebude-li osobám českého původu, které se v době zvýšeného ohrožení republiky přihlásili za Němce, vydáno osvědčení o národní spolehlivosti, jest je považovati za Němce. Odsunu však nepodléhají. (Výnos min. vnitra B-300/3961-46)
   Oběžníkem min. vnitra Z-II-43.167-45 bylo nařízeno, aby osobám české národnosti , které žily v pohraničí v době nesvobody a zůstaly Čechy, přesto však z neodolatelného donucení vstoupily do organizací NSV ( Nacional-sozialischeVolkswohlfart) a DAF (Deutsche Arbeitsfront) , tedy „jiných fašistických organisací podobné povahy“ podle § 3, odst. 2 retribuční dekretu, nebyla upírána národní spolehlivost, poněvadž by nebylo spravedlivé postihovati tyto osoby újmami , když ustanovení § 1, odst. 4 ústavního dekretu presidenta republiky č. 33/45 Sb. připouští možnost rehabilitace osob české národnosti, které se pod nátlakem přihlásili za Němce.
  • Re: národní spolehlivost

   karel 13. 7. 2011 09:15
   Určitě tam hrálo roli i to, že byl do německé armády povolán. Nebyl tedy dobrovolník, ale musel tam nastoupit (pokud nechtěl dopadnout jako jeho bratr).
   • Re: národní spolehlivost

    Igor Gaura 13. 7. 2011 15:04
    Tady je odkaz na hodně zajímavý dokument ČT, ačkoliv se týká hlučínska, z historickogeografických souvislostí s těšínskem tady můžu dát směle paralelu a hlavně bych těm dědečkům věřil každé slovo o tom, co by následovalo, když někdo odmítl sloužit v řadách wehrmachtu..
    www.youtube.com/watch?v=a2MxzsbNozo
    V podstatě ta generace mladých kluků z těšínska byla potrestána třikrát: perzekuce od okupujících poláků, pro němce byli podřadní šlonzáci a dostávali to hodně najevo a ti kteří přežili válku byli nežádoucí i pro poválečné československo nemluvě o dalšich křivdách a šikaně ze strany KSČ a různých revolučních výborů...
  • Re: národní spolehlivost

   Igor Gaura 12. 7. 2011 16:46
   Nevím zda-li Vám uspokojivě odpovím na otázku, okresní prověřovací komise rozhodla na základě 1. odst. 4. ústavního dekretu presidenta republiky ze dne 2. srpna 1945 čís 33. sb, fotokopii mám právě před sebou. K dané problematice existuje poměrně mnoho materiálu na webu.
   Zkuste tento odkaz:
   www.avhts.eu/index.php?id_stranky=84
   • Re: národní spolehlivost

    Jan Krahulec 4. 8. 2013 15:59
    Můj mail je [email protected]
   • Fotografie

    Jan Krahulec 4. 8. 2013 15:57
    Dobrýden pane Gaura.Měl bych na vás prosbičku ohledně jedné fotografie.Můžete mi dát mail?Děkuji.
 • Hodnocení článků

  Hacker Rudolf 11. 7. 2011 23:38
  Děkuji za perfekně zpracované články o bratřích Gaurových. Čtivé, velice poctivě zpracované,velice zajímavé.
 • Poděkování Glynwedovi

  Igor Gaura 11. 7. 2011 20:20
  Rád bych na tomto místě poděkoval autorovi za oba články. Na počátku všeho bylo rodinné album se zažloutlými fotografiemi a kusé, takřka nulové informace. Tato rekonstrukce osudů obou bratrů trvala něco přes dva roky mravenčí práce, získávání archívních vojenských materiálů v Německu, Polsku, na Slovensku, jakož i konzuzltace s akademickými historiky, čekalo na nás spousta slepých uliček a mnoho otázek zůstalo nezodpovězených. Bohužel nemohl jsem předložit ani jeden dopis s fronty, ani jeden dopis z koncentračního tábora, ty se bohužel ztratily při stěhování, škoda. Takže článku chybí vyprávění v ich formě a větší autenticita. Nicméně veškeré informace autor ověřoval z více zdrojů a jeho práce s často neuplnými materiály byla příkladna a taky já jsem se mnohému naučil. Ještě jednou z celého srdce děkuji.

  Igor Gaura
Zpět na: Rudolf Gaura
 • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Vyplňte prosím název
 • *
  Vyplňte prosím text komentáře
 • Vyplňte správně kontrolu
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.