Komentáře k: Poměr tankových sil na východní frontě 22. června 1941

Zpět na: Poměr tankových sil na východní frontě 22. června 1941
 • První rok války Německa se Sovětským svazem

  Honza 30. 3. 2006 07:07
  Jestliže máme zhodnotit německý postup a tankovou válku v roce 1941, pak je třeba uvést několik příčin:
  1/ Za Stalinových čistek zmizelo z armády 30 - 40 tisíc důstojníků a poddůstojníků. Zlikvidováni byly zejména ti, kteří prosazovali nové moderní metody bleskové války a tankového boje, a do čela armády se dostala "stará garda," která prosazovala metody z 1. světové a občanské války - do útoku poslat 2x více lidí, než má nepřítel kulek. Je paradoxem, že metody bleskové války přejali od Sovětů Němci, kteří ji ke zděšení Stalina úspěšně používali na všech frontách 2. světové války. Stalinovi a sovětské generalitě trvalo dost dlouho, než pochopili důsledek, který měly čistky, a než vycvičili novou generaci velícího sboru.
  2/ Drtivá většina sovětských tanků (T 26, T 28, T 35, T 60, BT) byla značně zastaralá a slabá pro boj se standartními německými tanky, vč. tanků ukořistěných (československých, francouzských). Sovětští tankisté o těchto svých tancích posměšně říkali, že mají pancíř z překližky (čelní pancíře 30 - 40 mm). Německé tanky ničily tyto sovětské tanky s takovou převahou, že vzájemný poměr ztrát tanků byl v prvním roce války 1:7 ve prospěch Němců, a to i přesto, že oni útočili a Rusové se jen bránili. Navíc většina sovětských tanků neměla vysílačky.
  3/ Sovětská vojska měla slabé letectvo, které v prvním roce války nedokázalo chránit své tankové sbory, ani nedokázalo ničit nepřátelské tanky tak, jako to dělali Němci.
  4/ Značná část sovětských tanků byla dislokována na východní hranici, kde až do zahájení války s Amerikou hrozila od Japonců intervence do SSSR.
  5/ Rychlejšímu postupu wehrmachtu zabránily až tanky T-34 a KV-1, které měly výraznou kvalitativní převahu nad tanky německými. Tyto legendární stroje se značnou měrou zasadily o to, že wehrmacht se dostal k Moskvě až v listopadu 1941, kde došlo k protiútoku a kde skončila blesková válka.

Vaše odpověď:

 • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Vyplňte prosím název
 • *
  Vyplňte prosím text komentáře
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.