Komentáře k: Těžký tank PzKpfw VI Ausf. B Tiger II (SdKfz 182)

Zpět na: Těžký tank PzKpfw VI Ausf. B Tiger II (SdKfz 182)
  • Odpověď na komentáře

    Dan 24. 8. 2005 16:57
    Pánové, četl jsem vaše názory na tanky, ale jen s několika se dá skutečně souhlasit. 95% lidí stále posuzuje tank z čistě teoretického hlediska, ale ve válce příliš často všechny teorie selhávají. Je třeba si uvědomit, že osamocený tank (ať už se jedná o jakýkoli typ všech válčících stran) nemá sám o sobě velkou bojovou hodnotu. Jeho účinnost v boji stoupá s počtem, kvalitou týlového zabezpečení, úrovní a kvalitou osádek a dalších podpůrných jednotek. Např. bez kvalitně provedeného průzkumu nebo bez doprovodu pěchoty, nelze tank poslat do přední linie fronty. V případě, že by se tak stalo, tank by byl během několika minut zlikvidován. V tu chvíli by ani nezáleželo, jak silný by měl pancíř nebo kanón, neboť nepřítel by si vždy našel slabá a citlivá místa tanku.
    Mluvíme-li o těžkém tanku Pz-VI Tiger II, musíme zvážit všechny možnosti, které Němci v době jeho nasazení měli. V roce 1944 byly ztráty na všech frontách tak citelné, že již nebylo možné je uspokojivě nahradit. To platilo i o úrovni tankových velitelů nebo osádek, jejihž úroveň šla rapidně dolů. Tankové jednotky byly navíc formovány narychlo a se stále se snižujícím počtem tanků. V polovině roku 1944, nebylo ničím ojedinělým, když německá pancéřová divize na východní frontě měla přibližně 30 bojeschopných tanků. To stejné platilo i u samostatných praporů těžkých tanků, z nichž většina stále více byla nucena plnit nevhodné bojové úkoly, které v mnoha případech odporovaly teorii nasazení těžkých zbraní.
    Moje odpověď na kvalitu německých těžkých tanků Tiger je jasná. V případě, že byly dodrženy všechny aspekty vedení tankového boje a bylo o tanky dobře postaráno (1 den údržby na 3 dny bojů), pak byl jistě Tiger velice nebezpečnou zbraní. V opačném případě byly operace spojeny s vážnými ztrátami.
    • Re: Odpověď na komentáře

      Pechy 15. 2. 2012 07:58
      Já jsem laik, ale když jsem si přečetl diskusní příspěvky, došel jsem k tomu, že se tady (možná nevědomě) střetávají dva principy. 1) tank, jako technické dílo, technický výtvor a 2) tank jako zbraň. Ten první přístup jakoby odhlíží od souvislostí a preferuje oslavu technické dokonalosti daného typu tanku (a je pravdou, že od začátku války do jejího konce pokročil výzkum a vývoj nebývale kupředu). Při druhém pohledu bereme tanky jako druh zbraně v celém jejich souhrnu (bez ohledu na technické kvality jednotlivých modelů). Zajímá nás účinnost této zbraně, spolehlivost, logistika atd.
      Na začátku války tvořily velkou část německého tankového vojska lehké tanky vlastní i ukořistěné. Přesto byl blitzkrieg velmi účinnou (a novou) taktikou. To se ovšem s vývojem na bojišti měnilo. Je otázkou, o co wehrmacht někdy kolem roku 1944 bojoval? Čekalo se na ukončení vývoje jaderné zbraně (nebo jiné)? Každopádně je dobře, že k tomu nedošlo (tedy na německé straně). Pravdou ovšem je, že v té době by patrně pro Němce byla nejvýhodnější "prodlužovací" opotřebovací válka. Z tohoto pohledu je pro mne ofenzíva v Ardenách nepochopitelná. Přestože 6. tanková SS armáda byla v té době patrně nejlépe vyzbrojenou tankovou armádou (Tiger I, Tiger II, Jagdtiger, Jagdpanther,Panther, Panzer IV, Stug aj.)a v této technice měla zpočátku i početní převahu, jako tanková zbraň tam zrovna moc dobře nedopadla (mám na mysli první dny, kdy počasí neumožňovalo nasadit spojenecké letectvo; a nemám na mysli ani následný nedostatek paliva). Přestože proti Němcům stál menší počet Shermanů, případně M36 Slugger jimiž pohrdali, německé ztráty byly vysoké.
    • Re: Odpověď na komentáře

      sPzAbt 506 6. 1. 2010 02:53
      Zajimam se o tanky a speialne o PzKpfw VI Ausf.B (Tiger II). Tesi me, ze mas prehled. Obcas tu jsou nazory jako od malych deti :-) Je jasne, ze tankovy utok muselo predchazet Letecke bombardovani s delostreleckym ostrelovanim nepratelskych pozic. Pote nasleduje pripadne odminovani a pak az Tankovy utok s podporou pechoty a zenistu s oznacovanim odminovane trasy(nebo naopak).
    • Re: Odpověď na komentáře - OK

      g13 25. 8. 2005 18:59
      K tomuto komentaru niet co dodat.

      Vyjadrujem svoj SUHLAS.
Zobrazit všechny komentáře k: Těžký tank PzKpfw VI Ausf. B Tiger II (SdKfz 182)